ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 15:23

Ukrayna'daki siyasi kriz


Ukrayna muhalefeti, "parlamenter-başkanlık yönetim" sistemini öngören 2004 yılı anayasasına dönülmesini oylamaya sunmak istiyor.
Muhalefetteki Batkivşçina (Vatan) Partisi lideri Arseny Yatsenyuk, parlamentonun haftalık gündeminin belirlendiği Uzlaşma Konseyi toplantısında, parlamenter-başkanlık yönetim sistemini öngören ve 2004-2010 yıllarında yürürlükte olan anayasanın geri getirilmesinin gündeme alınmasını talep edeceklerini belirtti.
Ülkedeki istikrarsızlıktan çıkışın tek yolunun anayasanın yenilenmesi ve 2004 yılı anayasasına dönmek olduğunu kaydeden Yatsenyuk, önerilerinin parlamentoda oylanmasına çaba göstereceklerini ifade etti.
Yatsenyuk, salı gününden itibaren anayasanın değiştirilmesi sürecini başlatmak istediklerini dile getirdi. Muhalif lider, 2004 yılı anayasasının "dikta makamını ortadan kaldırarak cumhurbaşkanlığı makamına" dönülmesini, parlamentoya hükümeti kurma yetkisinin verilmesini, bağımsız yargı yerleştirilmesini ve parlamentonun Cumhuriyet Başsavcılığı ve İçişleri Bakanlığı üzerindeki etkisinin geri getirilmesini öngördüğünü savundu.
Ukrayna'da 2004 yılında cumhurbaşkanlığı yetkilerinin bir kısmının parlamento ve hükümete verilmesini öngören yeni anayasa reformu kabul edilmişti. 2010 yılında Ukrayna Anayasa Mahkemesi, 2004 yılı anayasa reformunun yasa dışı olduğunu açıklayarak, cumhurbaşkanına daha fazla yetkilerin verildiği 1996 yılı anayasasına geri dönülmesine karar vermişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER