ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 14:17

Ukrayna'daki Olaylar


AB Komisyonu Genişleme ve Avrupa Komşuluk Siyasetinden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Ukrayna'ya yapılacak mali yardım için reformların yapılması gerektiğini söyledi.
'nin Kiev programı çerçevesinde gerçekleştirdiği basın toplantısında Ukrayna yapılacak mali yardım yapılması için gereken şartları açıkladı.
AB Komiseri Füle, Kiev programı çerçevesinde basın toplantısı düzenledi. Füle: "Mali yardımla ilgili gereken koşullar, reform, reform, reform" dedi. Ukrayna'ya yapılacak mali yardımla ilgili Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bir önkoşul olup olmadığı sorusuna Füle; "Bu konuda kesinlikle açık konuşmak isterim ki bizim konumuz erken seçim değildir, Cumhurbaşkanlığı seçimleri olsun, parlamento ya da yerel seçimler olsun erken ya da grafiğe uygun olsun fark etmez, bizim ana işimiz seçimleri Ukrayna halkının belirlemesi için gerekli koşulları sağlamaktır" dedi.
Füle açıklamasında, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya gerekli desteği sağlayacağını belirterek, reformları gerçekleştirmek üzere yapılandırılmış olması halinde kurulacak yeni hükümetle çalışmaya hazır olduklarının altını çizdi.
Öte yandan Füle, AB-Ukrayna arasındaki ortaklık anlaşması, reformların uygulanması ve desteğin güçlenmesi açısından ek bir platform olabileceğini vurguladı. Ayrıca Füle, Avrupa birliğinin yardım sağlanması için çeşitli uluslararası kuruluşlarla çalıştığını ifade ekledi.
AB Komisyonu Genişleme ve Avrupa Komşuluk Siyasetinden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Ukrayna Cumhurbaşkanı ve Muhalefet Liderleri ile ülkenin içinde bulunduğu politik krizden çıkış yolu aramak üzere görüşmeler yapmak için Ukrayna'nın başkenti Kiev'e iki günlük bir ziyaret gerçekleştirmişti. Stefan Füle'nin bugün Ukrayna'dan ayrılması bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER