ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 14:38

Ukrayna'daki hükümet karşıtı gösteriler


Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Andreas Schockenhoff, Ukrayna'daki olaylara ilişkin, Avrupa Birliği'nin (AB) şiddettin tırmanmasından sorumlu olan kişilere yönelik yaptırımlar uygulamasını istedi.
Schockenhoff, yaptığı yazılı açıklamada, CDU/CSU Meclis Grubu'nun güvenlik güçlerine ve protestoculara şiddetinin sonlandırılması çağrısı yaptığı ve güvenlik güçlerinin ivedilikle geri çekilmesi gerektiğini belirtti.
Şiddetin tırmanmasının sorumlusunun Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç olduğunu vurgulayan Schockenhoff, Yanukovic'in hiçbir şekilde muhalefet ile siyasi uzlaşmaya gitmeye hazır olmadığını ve güvenlik güçlerinin acımasızca davranmasından sorumlu olduğunu kaydetti.
''Bu durumdan dolayı AB'nin, hesapların dondurulması ve seyahat yasağının getirilmesi dahil kişisel yaptırımlar getirmesi kesinlikle zorunlu'' diyen Schockenhoff, bu yaptırımların protestoculara, gazetecilere ve sivil halka karşı güvenlik güçlerinin uyguladıkları şiddetten sorumlu olanlara yönelik uygulanması gerektiğini ifade etti.
Schockenhoff, bu yaptırımların son yıllarda utanmadan zenginleşen kişilere karşı yapılmasının da gerekli olduğunu kaydetti.
Rusya'nın Ukrayna'daki durumun tırmanmasından Batı'yı da sorumlu tutmasını da eleştiren Schockenhoff, Ukrayna'daki gerginlikten önemli sorumluluk taşıyan Rusya'nın ekonomik tehditlerle Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın AB ile ortaklık anlaşmasına imza atmasını önleyerek protestoları tetiklediğini savundu.
Moskova'nın Ukrayna'daki durumun daha fazla büyümemesi için gerekli adımı atması gerektiğini belirten Schockenhoff, Rusya'nın Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in sert tutum sergilenmesi konusunda cesaret vermek yerine, güvenlik güçlerinin şiddeti durdurmasını ve siyasi bir geçişe olanak sağlamasına teşvik etmesi gerektiğini kaydetti.
- "Schröder'in arabulucu olsun" talebi
Öte yandan Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkanı Gregor Gysi, Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada, Ukrayna krizinde eski Başbakan Gerhard Schröder'in arabulucu olmasını önerdi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iyi ilişkisi olan birine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Gysi, Rusya olmadan Ukrayna'da çözüm bulunamayacağını kaydetti.
Almanya Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna ile ilgili vatandaşlarına seyahat uyarısı yaparak, Ukrayna'da bulunanları da başkenti Kiev'de bulunanların protestolardan, hükümet binalarından ve polisin yoğunlukta bulunduğu yerlerden uzak durmaya çağırdı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER