ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 14:36

Ukrayna'daki hükümet karşıtı gösteriler


Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, Ukrayna'daki şiddet olaylarını kınayarak, taraflara kutuplaşma yerine diyalog yolunu seçme çağrısında bulundu.
Lidegaard, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de 25 kişinin öldüğü, 351 kişinin yaralandığı belirtilen olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, Kiev sokaklarının yeniden karışmasından dolayı derin endişeler taşıdığını belirtti.
Her türlü şiddeti kınadığını vurgulayan Lidegaard, "Ölümler kabul edilemez. Hükümeti ve eylemcileri, kutuplaşmak yerine diyalog yolunu seçmeye davet ediyorum. Her iki tarafın da özellikle yetkililerin şimdiki vaziyette sorumluluk almaları önemli" dedi.
Olağanüstü hal ilan etmenin çözüm olmadığını ve politik bir krize sadece demokratik bir çözüm gerektiği görüşünü dile getiren Lidegaard, şunları kaydetti:
"Ukrayna hükümeti sorumluluk alarak anayasa değişikliği ihtiyacı, geniş tabanlı bir hükümet, demokratik ve adil bir cumhurbaşkanlığı seçimi için muhalefetle derhal ciddi şekilde diyaloğa girmeli. Bu vesileyle taraflar, ilk fırsatta Avrupa Konseyi ve AB tarafından teklif edilen diyalog desteğini ve uzman yardımını kabul etmeliler.
Danimarka, Avrupa Konseyi ve BM aracılığıyla Ukrayna'daki demokratik reformları ve sivil halkı destekledi. Bugün yaşananlar, bu desteğin gelecekte de büyük ihtiyaç olduğunu gösteriyor."
Öte yandan, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin de Ukrayna'daki gelişmelerinden derin endişe duyduğunu bildirdi.
Vigenin, sosyal medyadaki mesajında, "Ukrayna'daki durum son derece edişe verici. Korkarım, siyasi süreçte geriye dönüşün olanaksız olacağı bir noktaya yaklaşılıyor" ifadesini kullandı.
Ukrayna liderlerinin daha sağduyulu ve akılcı davranmaları gerektiğini vurgulayan Vigenin, "Uzlaşma yolu ile insan hayatları kurtarılabilir. Diğer tüm yöntemler toplumu kaosa doğru sürükler" dedi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER