ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 12:00

Ukrayna'daki hükümet karşıtı gösteriler


Protestocular ile emniyet güçleri arasındaki çatışmaların yeniden tırmandığı Ukrayna'da, emniyet görevlilerinin ateşli silahlar kullanmadığı bildirildi.
Ukrayna İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, emniyet birimlerinin travmatik silah kullanıldığı, Kiev'in merkezinde kamu düzeninin korunması ve toplu protestoların bastırılması sırasında ateşli silah kullanmadığı vurgulandı.
Açıklamada, ölenlerin vücutları ve ele geçirilen silahlarda yapılan incelemeler sonucu, olanlardan saldırgan protestocuların sorumlu olabileceği belirtildi.
İçişleri Bakanlığı'nca yapılan diğer bir açıklamada ise göstericilerin işgal ettiği ve merkez olarak kullandıkları Sendikalar Evi'nde dün çıkan yangına, saldırganların sebep olabileceği kaydedilirken, protestocuların yasadışı eylemlerinin izlerini yok etmek istedikleri iddia edildi. Bakanlık, olaydan "Praviy Sektor" (Sağ Sektör) üyelerini sorumlu tuttu.
Ülke yönetiminin Avrupa Birliği ile Partnerlik Anlaşmasını imzalama sürecini askıya almasının ardından, 21 Kasım'da başlayan protesto gösterileri, yasa ihlali yapan protestocuların serbest bırakılmasını öngören af yasasının yürürlüğe gireceği 17 Şubat'ın ardından dün başkent Kiev'de yeniden tırmanışa geçerken, çatışmalarda 25 kişi yaşamını yitirdi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER