ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 22:35

Ukrayna'daki hükümet karşıtı gösteriler


Siyasi krizin devam ettiği Ukrayna'nın başkenti Kiev'de çıkan çatışmalarda ölü sayısına ilişkin çelişkili bilgiler geliyor.
İçişleri Bakanlığı olaylarda 3 polisin öldüğünü açıkladı.

Kiev Belediye Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, başkent Kiev'deki sokak gösterilerinde 5 protestocu hayatını kaybetti.

Açıklamada, 3 göstericinin cesetlerinin Subay Evi'ne getirildiği, birisinin Lipskaya'daki Bölgeler Partisi Merkez Binası'nda, birisinin de de hastanede öldüğü belirtiliyor.

Çatışmalarda hastanelere 71 göstericinin geldiği, 59'unun tedavisinin yapıldığı bildirildi.

Basında 10 ölü

Bu arada muhalefet ve Ukrayna basınında çıkan haberlerde gösterilerde 10 kişinin öldüğü kaydediliyor.

Çatışmada iki kadının da aralarında olduğu 7 eylemcinin Bölgeler Partisi Genel Merkez Ofisi'nde hayatını kaybettiği, akşam üstü Bağımsızlık Meydanı'nda çıkan olaylarda ise bir kişinin daha öldüğü iddia ediliyor.

İçişleri Bakanlığı ise 3 polisin hayatını kaybettiği, yaralanan 157 polisten 135'inin hastanede tedavisine devam edildiği ifade edilerek, yaralı polislerden 35'inin durumun ağır olduğu kaydedildi.

Başkent Kiev'de sabahın erken saatlerinde parlamentoya yürüyüşe geçen göstericiler, polisle çatıştı.

Hükümet karşıtı gösterilerin devam ettiği Bağımsızlık Meydanın'da muhalif liderler ve bazı partililer sahneye çıkarak Cumhurbaşkanı Yanukoviç ve polislere kan dökmeme çağrısında bulundu.

Çatışmaların giderek şiddetini artırdığı meydanda polis, çocuk ve kadınların meydandan uzaklaşmaları çağrısında bulunurken, göstericiler sık sık Ukrayna Ulusal Marşı'nı okuyarak hükümet aleyhinde slogan atıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER