ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 11:08

Ukrayna'daki hükümet karşıtı gösteriler


Ukrayna Başsavcısı Viktor Pşonka, Kiev'de hafta sonu meydana gelen şiddet olaylarına ilişkin, bunların taşkınlık değil, devlete karşı işlenmiş suç olduğunu belirtti.
Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre muhalefet liderlerine seslenen Proşka, "Gruşevskogo caddesi üzerindeki taraftarlarınızı geri çağırın ve onlara kamu düzenine aykırı gösteriler yapılamayacağını açıklayın. Yasalar demokratik devletin temelidir ve ne yasa ne de devlet ile ultimatom, taşlar, molotofkokteylleri yoluyla konuşulur. Bugün olan budur. Olaylar ulusal güvenliği tehdit edici nitelikte" ifadelerine yer verdi. Pşonka, "Bu bir taşkınlık olayı değildir. Bu devlete karşı işlenmiş bir suçtur" diye konuştu.
Yasaların politik ihtirasların esiri edilemeyeceğinin altını çizen Pşonka, "Demokrasinin gücü, yasaların uygulanmasından gelir. Ukrayna için bundan başka bir yol yoktur" dedi.
Kiev'de 19 Ocak'ta düzenlenen Halk Meclisi toplantısı sonrasında çıkan olaylarda çok sayıda emniyet görevlisi ve gösterici yaralanmış, altı polis aracı ile Dynamo Kiev stadyumunun gişeleri molotofkokteylleri ile yakılmıştı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER