ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 19:52

Ukrayna'daki gelişmeler


Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım ve Sivastopol'ün Rusya'ya bağlanmasını tanımadığını ve hiçbir zaman tanımayacaklarını açıkladı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yevgeniy Perebyynis, Ukrayna'nın Kırım'ın bağımsızlığını tanımadığı gibi Kırım ve Sivastopol'un Rusya'ya bağlanmasını da tanımadığını belirtti.
Bugün Moskova'da olup bitenlerin ne demokrasi ile ne de hukuk ve sağlam fikirle bir ilgisi olduğunu ifade eden Prebyynis, Rusya'da olup bitenlerin Ukrayna ve tüm çağdaş dünyayı ürperttiğini kaydetti.
Hiçbir kutsallık tanımayan Rus emperyalizminin yeniden canlandığını gördüklerini vurgulayan Prebyynis, Budapeşte Memorandumu, Belovejsk Anlaşması (SSCB'nın dağılması ve BDT'nın oluşturulmasını öngören) ve diğer uluslararası normlar çerçevesinde, Rusya'nın bundan sonra Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve güvenliğini korumasından şüphe ettiğini kaydetti.
Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Kırım'ın federasyona katılma başvurusun kabul eden Rusya'yı sert bir şekilde kınadı.
İkili ve birçok uluslararası anlaşmalarla Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin garantörü olan Rusya'nın, üstlendiği bu sorumluluklarla bağdaşmadığı ve bu anlaşmaları kaba bir şekilde ihlal ettiği bildirildi.
Ukrayna ve çağdaş dünyanın hiç bir zaman Kırım'ın sözde bağımsızlığını ve Ukrayna topraklarından zorla çıkarılmasını tanımayacağı bildirildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER