ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 23:07

Ukrayna'daki gelişmeler


Ukrayna'nın Ottawa Büyükelçisi Vadym Prystaiko, Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılabileceğini söyledi.
Kanada'da bir radyo programında konuşan Prystaiko, yasal bir referandumun Ukrayna ile Rusya arasında yükselen tansiyonun düşmesine yardımcı olabileceğini ifade etti. Prystaiko, "Kırım'ın ayrılma seçeneğini gözardı edemeyiz. Bu, sorunun uygar bir şekilde çözümüne de neden olabilir" yorumunda bulundu.
Büyükelçi Prystaiko, Kırım'ın Ukrayna'nın diğer bölgelerinden çok farklı olduğunu anlattı. Kırım'da Rus nüfusunun ve Rusya'ya sadık grupların çoğunlukta olduğunu hatırlatan Prystaiko, bu nedenle Ukrayna'dan ayrı yaşamak isterlerse, Kırım halkına anlayışla yaklaşmak gerektiğini ifade etti. "Eğer Ukrayna'dan ayrılmak istiyorlarsa, yolları açık olsun" diyen Prystaiko, "Bu durumu Ruslarla değil, Kırımlılarla konuşmayı çok isterdim" ifadesini kullandı.

-Harper ilk G7 ülkesi lideri olacak
Öte yandan Ukrayna'yı ziyaret edecek ilk G7 ülkesi lideri olacak Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper'ın programı belli oldu.
22 Mart'ta Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile biraraya gelecek Harper, burada Kanada'nın yapabilecekleri üzerine görüşmelerde bulunacak.
Harper, Kiev'den 23-25 Mart tarihleri arasında Hollanda'da yapılacak Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katıldıktan sonra, Almanya'ya geçecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER