ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 16:44

Ukrayna'daki gelişmeler


Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşmasının siyasi kısmının 21 Mart'ta imzalanmasının planlandığını açıkladı.
Bir televizyon kanalına konuşan Yatsenyuk, AB ile Ortaklık Anlaşmasının siyasi kısmının imzalanmasının öngörüldüğünü, bu konuda AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile yaptığı görüşmede, 21 Mart'ta yapılacak toplantıda, AB ile Ukrayna arasında söz konusu anlaşmasının siyasi kısmının imzalanmasına yönelik mutabakat sağlandığını söyledi.
Yatsenyuk, anlaşmanın ekonomik kısmının ise istişarelerin ardından daha sonra imzalanacağını ifade etti.
Ukrayna'da dönemin devlet başkanı Viktor Yanukoviç, 21 Kasım 2013'te, AB ile imzalanması öngörülen Ortaklık Anlaşması'ndan vazgeçtiğini açıklamış, kararın ardından başlayan ve Yanukoviç ile hükümeti hedef alan protesto gösterileri hızla tırmanmıştı. Yanukoviç'in kararı, Ukrayna'da bugün siyasi değişim yaşanmasına neden olan gelişmelerin fitilini ateşlemişti.

- Turçinov: "Ukrayna'ya yönelik net tehdit var"

Bu arada Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, parlamentonun çalışmalarına 17 Mart'a kadar ara verdiğini, bir sonraki parlamento oturumunun pazartesi günü yapılacağını açıkladı.
Ülkede durumun çok ciddi olduğunu, bunun bir "abartma" olmadığını ifade eden Turçinov, "Ukrayna topraklarına saldırmaya yönelik net bir tehdit var. Bundan dolayı pazartesi günü sabah yeniden toplanarak ülkenin savunma gücü ve silahlı kuvvetlere ek ödemelerin yapılmasına ilişkin kararlar almamız gerekiyor" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER