ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 16:16

Ukrayna'daki gelişmeler


Ukrayna'da, görevinden azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in doğum yeri Donetsk'te, birkaç gündür eylemlerine devam eden Rusya yanlısı göstericiler, bugün Güvenlik Servisi Donetsk İl Müdürlüğü binasındaki Ukrayna bayrağını indirdi.
Donetsk'te Rusya yanlısı eylemcilerin gösterileri devam ederken, bugün Güvenlik Servisi İl Müdürlüğü binası önüne toplanan göstericiler, sık sık Rusya yanlısı sloganlar attı.
Eylemciler, daha önce sarf ettiği Rus yanlısı söylemler nedeniyle mahkeme tarafından 2 ay gözaltına alınan Belediye Başkanı Pavel Gubaryev'in serbest bırakılmasını talep etti. Bu arada, bir grup eylemci, binanın üstünde bulunan Ukrayna bayrağını indirdi.
Son günlerde ülkenin en büyük sanayi kentlerinden olan Donetsk, hükümet ve Rus yanlılarının karşılıklı gösterilerine sahne oluyor.
Belediyesi binası önünde devam eden eylemlerde, daha önce de Ukrayna bayrağı yerine Rus bayrağının asılması girişimleri görülmüştü.
Yeni hükumetin fazla destek görmediği doğu ve güneydoğu bölgelerinde son dönemde Rus yanlısı eylemlerde artış gözleniyor.
Dün ülkenin doğusundaki Kharkiv'de meydana gelen olaylarda 2 kişi hayatını kaybederken, önceki gün ise ülkenin güneydoğusunda bulunan Donetsk'te çıkan çatışmada 2 kişi yaşamını yitirmiş, 50'ye yakın kişi de yaralanmıştı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER