ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 20:46

Ukrayna'daki gelişmeler


Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa, ülkesinin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyeliğinden çıkmayı planladığını belirtti.
Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa, bir Rus rasyosuna verdiği demecinde, Ukrayna'nın, üyeleri arasındaki anlaşmazlıkları çözmeye yetersiz kalmasından dolayı BDT üyeliğinden çıkmayı planladığını ifade etti.
Deşitsa, BDT'nin, Ukrayna'nın, Kırım'daki son olaylarla ilgili olarak BDT ülkeleri dışişleri bakanları olağanüstü toplantısını düzenleme teklifini yanıtsız bıraktığını belirterek, "Eğer biz dönem başkanlığı yapan bir ülke olarak, BDT İcra Komitesine dışişleri bakanları olağanüstü toplantısının yapılmasına ilişkin başvuru yapıyoruz, bir ülke komşusuna silahlı saldırı yapıyor ve buna hiçbir ülke buna tepki göstermiyorsa, o zaman, böyle durumlarda herhangi bir rol oynamıyorsa, böyle bir örgüt niye" değerlendirmesinde bulundu.
Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Belarus, 8 Aralık 1991'de, Belovejskaya Puşşa'da BDT'nin oluşturulmasına yönelik anlaşmayı imzalayarak, Sovyetler Birliği'ne son vermişti. Aynı yıl diğer bazı eski Sovyet ülkelerinin de BDT'ye katılmasını sağlayan anlaşma imzalanmıştı. BDT'ye halen Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan, Rusya ve Ukrayna üye bulunuyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER