ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 19:59

Ukrayna'daki gelişmeler


Kırım Tatar Milli Meclisi'nin eski başkanı ve Ukrayna milletvekili Mustafa Cemil Kırımoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Kırım'daki son durum ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.
Kırımoğlu, Rusya'daki temasları çerçevesinde Tataristan'ın eski Cumhurbaşkanı Mintemir Şaymiyev ile bir araya geldi.
Görüşmeden sonra yaptığı basın açıklamasında Kırımoğlu, Şaymiyev ile görüşürken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de telefonda 40 dakika konuştuklarını söyledi.
Kırımoğlu, Putin'e Kırım'daki sorunun barışçıl çözümünün, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ve Kırım halkının can güvenliğinin kendileri için çok önemli olduğunu dile getirdiğini kaydederek, ayrıca Kırım'daki Rus askeri varlığından bahsettiğini ifade etti.
Kırımoğlu, Putin'in de Kırım'da Kırım Tatarları ile ilgili herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması konusunda talimat verdiğini, 20. yüzyılda çok zorluklar yaşayan Kırım Tatarlarının, bir kez daha böyle bir acı yaşamaması için gereken tüm imkanları kullanacağını söylediğini kaydetti.
Kırımoğlu, Putin'in, Ukraynalı bazı aşırı milliyetçilerin, Kırım Tatarlarını bu çatışmanın içine çekmek istediğini ve bu gerginliğe Kırım Tatarlarının dahil edilmemesini istediğini dile getirdiğini belirtti. Kırımoğlu, kendileri için Ukrayna'nın bölünmez bütünlüğünün çok önemli olduğunu, Kırım'da yapılacak referandumun Ukrayna ve uluslararası kamuoyu tarafından kabul edilmeyeceğini hatırlatması üzerine, Putin'in de Kırım meselesinin nihai olarak 16 Mart'ta yapılacak referandumdan sonra halledileceği mesajı verdiğini aktardı.
Kırımoğlu, telefon görüşmesinde, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ihlalinin, Rusya, ABD ve İngiltere'nin garantör olduğu, 1994'te imzalanan Budapeşte Memorandumu'na aykırı olduğunu hatırlatması üzerine, Putin'in de Ukrayna'nın da eski SSCB'den çıkarken, Sovyet normlarına aykırı davrandığını kaydettiğini vurguladı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER