ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 14:43

Ukrayna'daki gelişmeler


Ukrayna'da aylardır devam eden protesto gösterilerinin radikal örgütlerinden Sağ Sektör'ün lideri Dmitriy Yaroş, Ukrayna ile Rusya arasındaki sorunun diplomatik yolla çözülmesi gerektiğine inandığını söyledi.
Yaroş, düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna ile Rusya arasındaki anlaşmazlığın diplomatik yolla çözülmesinin önemine işaret ederken, sorunun silahlı çatışma ile çözülmesi halinde, Kırım yarımadasının Abhazya gibi tahrip olabileceğini vurguladı.
Yaroş, ülkedeki siyasi durumla ilgili olarak, "Ukrayna'ya ulusal birlik hükümetinin" gerektiğini ifade ederek, "Bize tek partili bir hükumet değil, ulusal birlik hükumeti lazım" diye konuştu. Yaroş, söz konusu hükümette geniş kapsamlı siyasi güçlerin temsil edilmesi gerektiğini de ifade etti.
25 Mayıs'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde aday olacağını, bu doğrultuda kendisinin çok sayıda destek telefonları aldığını hatırlatan Yaroş, seçimlerde "politikanın köpekbalıklarıyla" yarışmasının çok zor olacağını, buna rağmen devletin yeniden yapılması ve politikaya yeni insanların gelmesi gerektiğini belirtti. Yaroş, "Reform İçin Demokratik İttifak" lideri Vitaliy Kliçko ve Batkivşçina lideri, eski Başbakan Yulia Timoşenko ile ilişkilerinin iyi olduğuna değindi.
Ukrayna'nın dış politikasıyla ilgili de konuşan Yaroş, ülkesi ile Avrupa Birliği arasındaki Ortaklık Anlaşmasının imzalanmasından yana olduğunu kaydederken, ülkenin AB'ye üyeliği için henüz erken olduğunu ifade etti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER