ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 14:22

Ukrayna'daki gelişmeler


İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Sözcüsü Halit Çelik, Kırım'da yeni bir trajediye izin verilemeyeceğini söyledi.
Çelik, platform üyesi bir grupla cuma namazı sonrası Konak Camisi önünde açıklama yaptı.

Son günlerde dünyanın içinde bulunduğu kaos ateşinin gittikçe hararetlendiğini, Ortadoğu'da bitmek bilmeyen zulüm ve ambargonun üzerine şimdi de Balkanlar ve Karadeniz'in kuzeyinin karışmasını üzüntü ile izlediklerini belirten Çelik, aylardır süregelen olaylar neticesinde Ukrayna içinde bir iç çatışma ortamının oluşturulduğunu, bu olaylardan Ukrayna'da yaşayan Müslüman-Tatar Kırım halkının da etkilendiğini ifade etti.

Kaos ortamını kaygıyla izleyen Kırım halkının Rusya, AB ve ABD'nin hegemonya savaşı arasında hareket edemez durumda olduğunu dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

"Gelişen olaylar neticesinde yıllarca kendilerine zulmeden Rusya'nın kucağına ne yazık ki itilmektedirler. Yıllarca demir perde içerisinde kimliklerini ve inançlarını muhafaza etmek için işkencelere ve baskılara karşı koymuş Kırım halkı, bu süreçte tekrar eski günlere dönme tehlikesi altındadır. BM, NATO, AB, ABD ve Rusya politikalarını şekillendirirken burada yaşayan Müslüman-Tatar halkın inançlarına, kültürlerine ve insan olmanın gerektirdiği onuruyla yaşama hakkına saygı duymalıdırlar. Kırım'da Tatarlar ve diğer tüm kesimlerin barış içinde birlikte yaşamasının yolu bulunmalı, herhangi bir müdahale ile yeni bir trajediye izin verilmemelidir. Bunun için tüm etkin güçleri duyarlı olmaya çağırıyoruz. Kırım'da yeni bir trajediye izin verilemez."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER