ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 14:17

Ukrayna'daki gelişmeler


Ukrayna'da aylardır devam eden protesto eylemlerinin radikal örgütlerinden Sağ Sektör'ün lideri Dmitriy Yaroş'un, devlet başkanlığı seçimlerinde aday olacağı bildirildi.

Sağ Sektör örgütü lider yardımcısı Andrey Tarasenko, Kiev'de düzenlediği basın toplantısında, Yaroş'un seçimlerde aday olacağını duyurdu. Tarasenko, Sağ Sektör'ün devrimciler ve devrimin öncüleri olduğunu ifade ederek, bundan sonra devrim metotlarıyla mücadele etmenin bir anlamı olmadığını kaydetti.
Tarasenko, ülkede iktidar değişikliğinin olmadığını ve hükümetin de yeniden yapılanmadığını vurgulayarak, bundan dolayı mücadelelerini siyasi alana taşıyacaklarını ve daha fazlasını yapmak için siyasete gireceklerini belirtti. Tarasenko, örgütün dışarından olacak saldırılara karşılık vermek için de mücadelelerini hem siyasi hem de kuvvet alanında sürdüreceklerini vurguladı.

Sağ Sektör Partisinin ilk kurultayına hazırlıkların yapıldığını ifade eden Tarasenko, "Biz seçimlere gideceğiz, hem Kiev Belediye Başkanlığı seçimlerine hem de devlet başkanlığı seçimlerine. Dmitriy Yaroş da devlet başkanlığı seçimlerinde aday olacak" ifadelerini kullandı.
Kharkiv'in eski Belediye Başkanı Mihail Dobkin'in ardından, muhalif lider Vitaliy Kliçko ve eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun, 25 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde devlet başkanlığı için aday olacağı açıklanmıştı.

Sağ Sektör

Sağ Sektör üyeleri, geçen yıl 30 Kasım'da "Berkut" özel polis timine karşı çatışmalara katılmış, ocak ayında Gruşevski Caddesi'ndeki çatışmalarda yer almış, bazı kamu binalarının işgalinde önemli rol oynamıştı. İçişleri Bakanlığı ile Sendikalar Evi'ndeki yangının, Sağ Sektör tarafından çıkarıldığını ileri sürmüştü. Sağ Sektör, daha önce yönetim ile muhalefet arasında sağlanan barış anlaşmasını da tanımadığını açıklayarak, mücadelesini sürdüreceğini duyurmuştu.
Rus askerlerinin Kırım'daki olaylara müdahale etmesinin ardından örgüt lideri Yaroş, Çeçen direnişçilerden Doku Umarov'a seslenerek, Ruslara karşı birlikte mücadele etme çağrısında bulunmuştu. Bunun ardından da Rusya emniyet birimleri tarafından suç duyurusunda bulunularak, hakkında uluslararası arama kararı çıkartılmıştı.
2013 yılının sonunda oluşturulan Sağ Sektör örgütü, bünyesinde Trizub, Ukrayna Patriotu, Beyaz Çekiç, Sosyal-Ulusal Asamblesi ve diğer radikal grupları birleştirirken, 1971 doğumlu lideri Yaroş da Rusya'ya karşı aşırı milliyetçi tavrı ile biliniyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER