ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 20:17

-Ukrayna'daki gelişmeler


Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, Kırım Parlamentosunun referandumla ilgili kararını engelleyeceklerini açıkladı.
Turçinov, ulusal televizyonda yaptığı açıklamada, Rus askerleri tarafından kontrol edilen Kırım parlamentosunun referandum yapılmasına ilişkin gayri meşru karar aldığını kaydederek, Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasına ilişkin referandum kararının hiçbir değeri olmadığını belirtti.
Turçinov, söz konusu kararın, Kırım'da yaşayan Ukrayna halkının iradesi ve menfaatlerine aykırı olduğunu ifade ederek, Ukrayna topraklarının dokunulmaz ve egemen olduğunu dile getirdi.
Kırım parlamentosunun referandumla ilgili kararını engelleyeceklerini kaydeden Turçinov, Ukrayna Parlamentosunun Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunu feshetme sürecini de başlatacaklarını ifade etti.
Ukrayna anayasasının 73. maddesine göre, ülkenin sınırları ve topraklarıyla ilgili meselelerin sadece Ukrayna genelinde yapılacak referandumlarla ele alınabileceğini kaydeden Turçinov, yerel bir referandumun 10 gün içerisinde yapılmasının mümkün olmadığını ve bundan dolayı bunun bir referandum sayılamayacağını vurguladı. Turçinov, bunun Rus askerleri tarafından organize edilen devlete karşı bir suç olduğunu belirtti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER