ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 18:49

Ukrayna'daki gelişmeler


Ukrayna geçiş hükümeti Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, NATO üyeliğine başvurunun gündemlerinde olmadığını söyledi.
NATO karargahında Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen'le görüşen Yatsenyuk, düzenlenen ortak basın toplantısında, İttifak'a üyelik başvurusunda bulunmayı düşünüp düşünmediklerinin sorulması üzerine "Bu konu radarımızda değil" dedi.
Rusya ile tansiyonun düşürülmesi gerektiğini belirterek "Onlar başlattı, onlar bitirsin" diyen Yatsenyuk, "Bu krizin sadece barışçıl yöntemlerle çözümüne bağlı kaldıklarını, askeri çözümün masada olmadığını" kaydetti.
Yatsenyuk, Kuzey Atlantik Konseyi'ni Kiev'de toplanmaya davet etti.
Rasmussen ise böyle bir krizde, "devasa baskı altında gösterdiği büyük teenni" nedeniyle Ukrayna ordusunu tebrik ederek tansiyonun düşürülmesi için soğukkanlı olmak gerektiğini belirtti.
NATO olarak, egemenliğinde, toprak bütünlüğünde ve uluslararası hukukun temel prensiplerinde Ukrayna'nın yanında olduklarını kaydeden Rasmussen, yaşanan krizin sadece Ukrayna'yı ilgilendirmediğini, Soğuk Savaş döneminden bu yana Avrupa'nın güvenliğine en ciddi tehditle karşı karşıya bulunduklarını söyledi.
Rasmussen, Rusya'ya uluslararası taahütlerine bağlı kalarak Kırım'daki askeri tırmanışı sona erdirmesi, askerlerini üslerine geri çekmesi ve Ukrayna'nın başka bir bölgesinde müdahaleden kaçınması çağrısında bulundu.
"21. yüzyılda Avrupa haritasına yeni çizgiler çekme girişimi olmamalıdır" diyen Rasmussen krizden tek çıkış yolunu siyasi çözümde gördüklerini ve bu yöndeki uluslararası çabaları desteklediklerini ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER