ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2014 Pazar 14:00

Ukrayna'daki gelişmeler


Ukrayna, Rusya'yı Karadeniz Donanmasının konuşlandırılmasına ilişkin anlaşmaya tam olarak uymaya ve Rus askerlerini konuşlandırıldığı yere geri çekmeye çağırdı.

Parlamentoda kabul edilen bildiride, Rusya'ya acilen Rus Karadeniz Donanması'nın Ukrayna'da bulundurulmasına ilişkin anlaşmaya tam olarak uyulması çağrısında bulurken, bu çerçevede Rus askerlerinin acilen konuşlandırıldığı yerlere geri çekilmesi talep edildi.

Bildiride, ülkede konuşlandırılan asker, askeri araç ve silahların herhangi bir hareketinin sadece Ukrayna'nın yetkili makamları ile koordinasyon içinde yapılması gerektiği vurgulandı.
Ukrayna parlamentosu, ayrıca son gelişmelerle ilgili olarak, Ukrayna'nın güvenliğinin garantörleri olan ABD ve İngiltere parlamentolarına çağrıda bulunarak, ülkedeki gerçek durumla yakından tanışması için bu ülkelerin özel gözetleme heyeti göndermesini istedi.

Bildiride, Rusya'nın orduyu olası kullanmasına ilişkin girişimlerinin kabul edilemez olduğu kaydedilirken, Budapeşte Memorandumu çerçevesinde Ukrayna'nın güvenliğinin garantörü olan ABD ve İngiltere'yi ülkedeki nükleer santrallerin sıkı korunmasının sağlanması konusunda yardım talebinde bulundu.
Ukrayna parlamentosu ayrıca, BM, AGİT, Avrupa Konseyi ve diğer uluslararası kuruluşların seyyar toplantılarının Ukrayna'da yapılmasını teklif etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER