ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 13:13

Ukrayna'daki gelişmeler


Vişegrad Dörtlüsü ülkeleri ile Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'nın dışişleri bakanları, Ukrayna'nın durumunu görüşmek üzere Budapeşte'de toplandı.
Macaristan Dışişleri Bakanı Janos Martonyi, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın demokratik değerlere saygı duyan, azınlık haklarını koruyan sürece ihtiyacı olduğunu söyledi.
Martonyi, Vişegrad Dörtlüsü Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya'nın kendi geçiş dönemlerinde edindikleri tecrübeleri yeni Ukrayna hükümetiyle paylaşmaya hazır olduğunu dile getirdi.
AB'nin planladığı mali yardım paketiyle ilgili ise Martonyi, ciddi miktara ihtiyaç olduğunu, paketin bir an önce hazırlanacağını umduklarını belirtti.
Dışişleri Bakanı Martonyi, Vişegrad Dörtlüsü'nün Ukrayna hakkında ortak metni kabul etmesinin, bu ülkelerin aynı düşüncede birleştiklerinin göstergesi olduğuna dikkati çekti.
- Konuk dışişleri bakanları
Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ise Vişegrad Dörtlüsü'nün Ukrayna ile ilgili ortak noktada buluşmasını selamladığını ve yeni Ukrayna hükümetini destekleyeceklerini söyledi.
Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak da Ukrayna'da başlayan sürecin ilerlemesi gerektiğine işaret ederek, ülkenin bütünlüğünün korunması gerekliliğini vurguladı.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizeloz, Ukrayna'da ekonomik yıkımın önlenmesi ve iç savaş ihtimalinin ortadan kaldırılması, ülkenin iflasının önlenmesi için uluslararası konferans düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.
Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin, Ukrayna'nın normalleşmesi için atılacak her adımı desteklediklerini açıkladı.
Romanya Dışişleri Bakanı Titus Corlatean ise Ukrayna'daki siyasi süreci desteklediklerini, AB ile ilişkilerinin yeniden başlamasını beklediklerini söyledi.
Vişegrad Dörtlüsü ülkelerin kabul ettikleri ortak metinde Ukrayna'daki şiddetin son bulmasından ve parlamentonun yeni başkan seçmesinden memnuniyet duyulduğu bildirildi.
Ülkenin bütünlüğü ve bağımsızlığının korunmasına, Ukrayna'da faaliyet gösteren tüm siyasi güçlerin sorumluluk üstlenmesi gerektiğini kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER