ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2014 Pazar 14:38

Ukrayna'da referanduma katılım yüksek

Ukraynada referanduma katılım yüksek

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde ayrılıkçıların kurduğu sözde "Donetsk Cumhuriyeti"nin liderlerinden Denis Pushilin, referanduma katılımın yüksek olduğunu söyledi.


Ayrılıkçı Rusya yanlılarınca işgal altındaki Donetsk bölgesel yönetim binasının önünde açıklama yapan Pushilin, federatif yapı taleplerini yineledi.

Halka, bölgenin kendi kendini yönetecek bir federasyona dönüşmesini isteyip istemedikleri sorulan referandumdan ağırlıklı olarak "evet" çıkması durumunda Donetsk'in Rusya'ya bağlanıp bağlanmayacağı konusunda net konuşmayan Pushilin, Odessa ve Mariupol'da yaşanan olaylardan sonra Kiev yönetimiyle diyalog çalışmalarının sekteye uğradığını belirtti.

Odessa'da Ukrayna'nın bütünlüğünü savunanlar ile Rusya yanlıları arasındaki çatışmadan sonra çıkan yangında Rusya yanlılarından 40'dan fazla kişi ölmüştü. Mariupol'de ise ayrılıkçıların polis merkezine saldırması sonucunda 7 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Pushilin, amaçlarının öncelikle federasyon kurmak olduğunu, ardından federasyon başkanı ve yönetiminin seçileceğini belirterek, yeni federasyonun Ukrayna içinde kalıp kalmayacağı ya da Rusya'ya bağlanıp bağlanmayacağı konusunda yeniden referandum yapılabileceğini ifade etti.

Kiev yönetiminin referandumu engellemek için askeri operasyon düzenleyebileceği ihtimaline karşı, Donetsk valilik binasının çevresinde nöbet tutan silahlı kişilerin sayısındaki artış dikkati çekti. Donetsk dışında Lugansk bölgesinde de bugün aynı konuda referandum yapılıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER