ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2014 Salı 10:40

Ukrayna'da hükümet karşıtı gösteriler


Ukrayna'nın başkenti Kiev'de hükümet karşıtı gösteriler ve yönetimin soruna çözüm arayışları sürüyor.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, ülkeyi sarsan krizden çıkış yolu için oluşturulan çalışma grubu ve parlamentodaki muhalefet liderleriyle bir araya geldi.
Yanukoviç'in danışmanı Bölgeler Partisi milletvekili Anna German da yaptığı açıklamada, parlamentoda düzenlenecek oturumda stratejik kararlar alınacağını söyledi.
Oturumda eski Devlet Başkanları Leonid Kravchuk, Leonid Kuchma ve Viktor Yuşenko'nun bulunacağı, 16 Ocak'ta alınan ve muhalefetin tepkisine neden olan kararların tekrar görüşüleceği ifade edildi.
-Kent merkezindeki gösteriler-
Bu arada, Kiev merkezindeki Kreşatik Caddesi, Bağımsızlık Meydanı ve Avrupa Meydanı'ndaki hükümet karşıtı gösterilere 2 bine yakın kişi katıldı.
Göstericiler bazı bölgelerde yüksekliği 5 metreyi bulan barikatlar kurarken, meydanlardaki çadırlarda yemek ve ısınmak için çeşitli tedbirler alındı.
Gözaltına alınan göstericilerin anneleri, polislerle göstericileri ayıran barikatların önüne gelerek çocuklarının serbest bırakması çağrısında bulunurken, Ukraynalı gazeteciler de ellerinde pankartlarla polislerden olaylarda kendilerine zarar vermemelerini talep etti.
Öte yandan Kırım Özerk Cumhuriyeti'nden Milletvekili Efim Fiks, yaklaşık 2 bin kadar göstericinin trenlerle Kiev'e gelerek burada destek mitingi düzenlemeyi planladığını bildirdi.
-"Hayatım tehlikede"-
Ukraynalı şarkıcı ve eski milletvekili Ruslana Ljiçko da yaptığı açıklamada iki gündür tehdit edildiğini ve hayatının tehlikede olduğunu söyledi.
Ruslana, "İki gündür meydanda birileri tarafından darbedileceğime ya da saldırıya uğrayacağıma dair tehditler alıyorum" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER