ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 14:44

Ukrayna ile Türkiye'nin önceliği Karadeniz'in barış ve istikrarı


Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Ukrayna ve Türkiye’nin Karadeniz üzerinde en uzun sahillere sahip olduğuna işaret ederek, Karadeniz bölgesinde barış ve istikrarın sağlanmasının iki devletin en önemli öncelikleri arasında yer aldığını bildirdi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 22. yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye’nin; 1 Aralık 1991 tarihinde ülke genelinde düzenlenen referandumda Ukrayna halkının bağımsız bir devlet kurma kararını tanıyan ilk devletlerden olduğu belirtilerek, 3 Şubat 1992 tarihinde iki devlet arasında diplomatik ilişkiler kurulduğu, 4 Mayıs 1992 tarihinde ise Dostluk ve İşbirliği Temel Anlaşması imzalandığı kaydedildi.

UKRAYNA İLE TÜRKİYE TİCARETİ 6 MİLYAR DOLARI AŞTI

Aradan geçen süre içinde ikili işbirliğinin farklı alanlarında toplam 105 anlaşma imzalandığı, ilişkilerin stratejik ortaklık seviyesine çıkartıldığı ve 2013 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacminin 6 milyar ABD Doları’nı aştığını bilgisi aktarıldı. Açıklamada, halihazırda iki devlet arasında; enerji, ulaştırma, savunma sanayi, uzaycılık ve havacılık, bilim ve teknoloji gibi son derece önemli stratejik alanlardaki işbirliğinin etkili gelişiminin sürdürüldüğü, buna paralel olarak, her iki devletin, uluslararası arenada ortak görüşlere sahip olduğu, uluslararası inisiyatiflerinde birbirlerine yardım ve destek sağladıkları ifade edildi.

YANUKOVİÇ'İN 2013 ZİYARETİ HATIRLATILDI

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukovıç’ın 9 Ekim 2013 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği resmi ziyarete dikkat çeken Büyükelçilik, ziyaretin sonuçları şöyle hatırlatıldı: “Ankara’da Ukrayna Devlet Başkanı ile T.C. Başbakanı Ekselansları Recep Tayyip Erdoğan’ın eşbaşkanlıklarında Ukrayna – Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin 3.Toplantısı düzenlenmişti. Taraflar, aktif siyasi diyaloğun devam ettirilmesi, Ukrayna ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın akdedilmesi sürecinin hızlandırılması, ‘Viking’ ve ‘Zubr’ projelerinin hayata geçirilmesine ortak katılım yolu ile Kuzey-Güney ulaşım koridorunun geliştirilmesi, Karadeniz’de gazın ortak çıkarılması konusundaki işbirliğinin genişletilmesi, bölgesel, kültürel ve insani bağların daha da geliştirilmesi gibi hususlarda mutabık kalmışlardı. Taraflarca, Türk vatandaşları için Ukrayna’da vizesiz olarak kalma süresinin 60 güne kadar çıkartılması yönünde anlaşmaların varılması, söz konusu ziyaretin önemli sonuçlarından biri olmuştu.”

KARŞILIKLI GÜVEN VE ANLAYIŞ

Büyükelçiliğin açıklaması, “Her iki ülke, Karadeniz üzerinde en uzun sahillere sahip oluyorlar. Bunun için Karadeniz bölgesinde barış ve istikrarın sağlanması iki devletin en önemli öncelikleri arasında yer almaktadır. Bizim tarihi açıdan dost ve komşu devletlerimiz arasında mevcut olan stratejik ortaklık ilişkileri gerçek boyutu taşımakta. Ve bunun en önemli unsuru ise, Ukrayna ile Türkiye arasında varılan karşılıklı güven ve anlayışın yüksek düzeyi olmaktadır.” diye sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER