ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 14:45

UİB, gümrük sürecini masaya yatırdı

UİB, gümrük sürecini masaya yatırdı


Dış ticaret sürecinde büyük önem taşıyan gümrük mevzuatı konusu, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından düzenlenen ‘Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları’ seminerinde ele alındı.

UİB üyesi firma temsilcilerinin katılımı ile yapılan seminerde Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri Mustafa Caner Sevimli tarafından, eşyanın gümrük tarifesi, menşe kuralları, gümrük rejimleri, onaylanmış kişi statü belgesinin önemi, sonradan kontrol yönetmeliğinde firmanın sorumluluğu ile idari ve adli cezalar konuları hakkında bilgiler verildi.

Gümrük kanununun amacının, Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesine giren ve çıkan eşyaya ve taşıt araçlarına uygulanacak gümrük kurallarını belirlemek olduğunu belirten Mustafa Caner Sevimli, “Gümrük mevzuatı, sadece gümrük müşavirinin bilmesi gereken bir konu değildir. Şirket içinde de mevzuat hakkında bilgi sahibi olan kişilerin olması gerekir.” dedi.

    Sevimli, yakın bir zamanda gümrük işlemlerinin şirketlerin kendi bünyelerinde yapılacağını söyleyerek, bazı büyük ölçekli firmaların bu uygulamaya geçtiğinin bilgisini verdi. Firma bünyesinde gümrük departmanı kurulmasının önemli olduğuna dikkat çeken Sevimli, bu sayede gümrük işlerinin daha hızlı yapılabileceğini kaydetti.

    İhracat yaparken azami derecede dikkatli olmak gerektiğinin altını çizen Sevimli, “Gümrük beyannamesinde yapılacak bir hata, firmayı büyük maddi kayıplara sokabilir” uyarısında bulundu. İhracatçı firmaların son 5 yıllık ithalat ve ihracat gümrük belgelerini arşivlerinde bulundurmaları gerektiğini de belirten Sevimli, “İthalat ve ihracat süreci bitti diye sakın düşünmeyin. Son 5 yılın belgelerini mutlaka saklamak zorundasınız. İncelemeye gelen müfettişlere bu belgeleri eksiksiz olarak sunmak durumundasınız. Bu belgelerde eksiklik olması durumunda 5 yıl öncesi için ceza alabilirsiniz.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER