ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 16:07

Uğur: Bodrum'da dolguya değil, ahşap iskelelere izin verildi

Uğur: Bodrumda dolguya değil, ahşap iskelelere izin verildi


Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Uğur, Bodrum ilçesinde deniz kıyılarının doldurulduğuna yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, dolgu imar planlarının sadece denize dolgu anlamına gelmediğini söyledi.

İl Müdürü Uğur, yaptığı yazılı açıklamada Muğla'daki "dolgu planları" adı altındaki planların çoğunluğunu güneşlenme ve denize girme amaçlı, sökülebilir ve tamamı ahşaptan oluşan iskelelerin oluşturduğunu belirtti: "Dolgu imar planları marina, yat limanı, yat çekek yeri, tersane vb. uygulamalar dışında güneşlenme ve denize girme amaçlı iskeleler, rekreasyon amaçlı kıyı düzenlemeleri, balıkçı barınağı, dalgakıran gibi kıyı tesislerini de kapsamaktadır. Muğla'da 2013 yılında, Kıyı Kanunu kapsamında 10 adet iskele ve rekreaksiyon amaçlı kıyı düzenlemesine ilişkin uygulama imar planları bakanlığımızca onaylandı. Onaylanan bu planlarla yapılacak iskelelerin inşasında, kesinlikle denize dolgu söz konusu değil."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Muğla'ya ve kıyılara büyük önem verdiğini vurgulayan Uğur, "Bodrum ve Milas ilçelerine ait kıyı alanlarında, bütünleşik kıyı planları çalışmaları hassasiyetle devam ediyor. Bunların tamamlanmasıyla ilimiz kıyılarındaki deniz yüzeyinde düzensiz ve rastgele yapılan güneşlenme ve denize girme amaçlı iskele ve kıyı yapılarının önüne geçilecek." dedi. İlker Uğur, imar planı olmaksızın yapılacak tekne bağlanmayan ahşap iskelelerinse çevreye etkileri de dikkate alınarak yapıldığını kaydetti: "Sökülebilir malzeme ve tamamı ahşap malzeme veya çelik boru, kazık ya da teknolojik gelişmeler dahilinde üretilen diğer malzemeler üzerine ahşap kaplama kullanmak veya ponton dahil olmak üzere yüzer elemanlardan inşa edilen yalnızca denize girme, güneşlenme ve amatör su sporları gibi faaliyetler geliştirmek amacıyla kıyıya bitişik ve eni kıyı çizgisine paralel uzunluk olarak 20 metreyi, boyu kıyı çizgisine dik uzunluk olarak 5 metreyi aşmamak koşuluyla ahşap iskele protokolleri, müdürlüğümüz koordinatörlüğünde komisyon marifetiyle yapılmaktadır. Bu kapsamda 2013 yılında 15 adet ahşap iskele protokolü yapılmıştır." Ayrıca 5x20 metre ebadını aşan ahşap iskele taleplerinin, yine dolgu imar planına tâbi olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER