ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 15:10

Uganda'da eşcinsellik karşıtı düzenleme


Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, eşcinsel birlikteliklere ağır cezalar getiren tasarıyı onayladı.
Uganda parlamentosu tarafından aralık ayında kabul edilen ve devlet başkanının onayına sunulan yasa, bir kez eşcinsel ilişkide bulunanlara 14 yıl hapis cezası öngörüyor.
Yasaya göre sürekli eşcinsel ilişkide bulunanların yanı sıra küçük yaştakiler, engelliler ve AIDS hastaları ile eşcinsel ilişkiye girenler ömür boyu hapisle cezalandırılacak.
Yasa, eşcinsel birlikteliklerin farkında olduğu halde yetkililere bildirmeyenlere de ceza getiriyor.
Museveni, 17 Ocak'ta kendisine gönderilen yasayı onaylamayı reddetmiş ve tekrar görüşülmesi için parlamentoya geri göndermişti.
İlk kez 2009'da parlamentoya sunulan yasa tasarısının ilk hali, eşcinsel ilişki yaşayanlara ölüm cezası verilmesini öngörüyordu.
Uluslararası toplum da yasa tasarısına sert tepki göstermişti.
Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, yasal düzenlemeyi "gaddarlık" olarak nitelemiş ve "AB, cinsel eğilim temelinde yapılan ayrımcılığı teessüfle karşılıyor" ifadesini kullanmıştı.
ABD Başkanı Barack Obama da yasanın yürürlüğe girmesinin Uganda ile ABD arasındaki ilişkileri "karmaşıklaştıracağı" uyarısında bulunmuştu. ABD, her yıl Uganda'ya 400 milyon dolar yardımda bulunuyor.
Eşcinsel ilişkinin yasa dışı kabul edildiği Uganda'da, yaklaşık 500 bin eşcinsel, biseksüel ve transseksüel yaşıyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER