ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 12:16

Uçuruma düşen çoban helikopterle kurtarıldı

Uçuruma düşen çoban helikopterle kurtarıldı


Muğla’nın Seydikemer ilçesinde kayalıkların arasındaki keçilerini çıkarmak için uğraşırken 30 metreden uçuruma düşen çoban, UMKE ve AKUT ekipleri tarafından kurtuldu. Düştüğü yerden 5 saatlik operasyonla kurtarılan çoban helikopterle hastaneye kaldırıldı.

    Eşen beldesine bağlı Gölbent köyünde çobanlık yapan Salih Turna(49) keçilerini otlatmak için sabah saatlerinden evden ayrıldı. Köyceğiz mevkiinde iken Turna’nın keçileri kayalıkların arasına gitti. Keçilerini bulundukları bölgeden çıkarmaya çalışan Turna, ayağı kayınca 30 metre yükseklikten uçuruma yuvarlandı. Vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar olan ve yerinden hareket edemeyen Salih Turna sıcağın da etkisi ile baygınlık geçirdi.

    Bölgede hayvanlarını otlatan köylüler, keçi yakalamak için kayalık alana giren Turna’nın geri dönmemesi üzerine şüphelendi. Turna’yı aramaya çıkan köylüler, talihsiz adamı dere yatağındaki kayalıkların içinde hareketsiz yatarken buldu. Köylüler hemen cep telefonu ile 112 ekiplerini arayarak yardım istedi.

    40 dereceyi bulan sıcaklıkta baygın olarak sağlık görevlilerinin gelmesini bekleyen Turna’ya kötü haber 112 ekiplerinden geldi. Sarp kayalıklardan oluşan bölgeye inemeyen sağlık ekipleri, UMKE ve AKUT Fethiye ekibinden yardım istedi.

    Kısa sürede bölgeye gelen ekipler halatlar yardımı ile Turna’nın yanına inerek ona ilk müdahaleyi yaptı. Daha sonra Turna’yı sedyeye bağlayan ekipler vücudunda kırıklar bulunan Turna’yı yukarı doğru çıkarmaya başladı. Dikkatli bir şekilde düştüğü uçurumdan kurtarılan Turna, bölgeye çağırılan helikoptere bindirilmek üzere yaklaşık 5 kilometre boyunca sedye ile taşındı. Köylülerin de yardım ettiği taşıma sonrasında Turna, Fethiye’den gelen yangın söndürme helikopterine alındı.

    Salih Turna’yı alarak havalanan helikopter, Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait Değirmenbaşı Yangın Söndürme İstasyonu’na iniş yaptı. Buradan ambulansla alınan Turna Fethiye Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Turna’nın vücudunda kırıklar olduğu öğrenilirken hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER