ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 12:50

Ücretsiz taramayla 12 kişi kanser olduğunu öğrendi


Malatya’da Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi(KETEM) dünyada ve Türkiye'de ölüm nedenleri arasında halen ilk sıralarda yer almasından dolayı kanserin önemli sağlık sorunu olduğunu belirtti. Uygulama kapsamında geçtiğimiz yıl kentte yapılan ücretsiz tarama sonucu 10 kadında meme kanseri, 1 kadında serviks ve 1 kişide kolon kanseri erken teşhis yapılarak tedavi altına alındı.

    Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, dünyada ve Türkiye'de ölüm nedenleri arasında halen ilk sıralarda yer almasından dolayı kanser önemli sağlık sorunlarından biri olduğu belirtildi. 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı’nın üyesi olduğu Dünya Kanser Teşkilatı (UİCC) tarafından her yıl dünyada çeşitli etkinlikler düzenlendiği anımsatılan açıklamada, “Kanser, hastalık yükü, öldürücülüğü ve artış eğilimi ile hem dünya hem de ülkemiz için bir halk sağlığı konusu ve problemidir. 2005 yılında dünyada 12 milyon yeni vaka ve 7,6 milyon kansere bağlı ölüm görülürken, bu istatistiklerin 2030 yılında 20 milyon yeni vaka ve 12 milyon ölüm şeklinde olması beklenmektedir. Kanser dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler günümüz istatistiği sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Halkın bilinçlendirilmesi ve kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları uygulayan KETEM kanserle mücadele de oldukça önemli rol üstlenmektedir.” denildi.

    KETEM tarafından kentte ücretsiz kanser taraması hizmeti verildiği vurgulanan açıklamada, “Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesindeki KETEM’de meme kanseri, kolorektal kanser, serviks kanseri ve prostat kanseri taramaları ve sigara bırakma danışmanlık hizmetleri ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ücretsiz verilen bu hizmet ve yapılan taramalarda 2013 yılı içinde 10 kadında meme kanseri, 1 kadında serviks ve 1 kişide kolon kanseri erken dönemde yakalanarak tedavileri başlatılmıştır. Bu nedenle 30 yaş ve üstü kadın ile 50 yaş üstü erkek vatandaşlarımızı kanser taramalarını yaptırmak üzere KETEM’e bekliyoruz. Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak başta koruyucu hekimlik ve temel sağlık hizmetlerinde olmak üzere düzenli ve devamlı hizmet vermek öncelikli hedeflerimizdendir.” ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER