ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 15:41

Üçkuyu köyünde organik bal üretilecek

Üçkuyu köyünde organik bal üretilecek


Karaman’a bağlı Üçkuyu köyünde 'Organik Arıcılığı Geliştirme Projesi' kapsamında 120 adet organik arılı kovan ve malzemesinin dağıtımı yapıldı.

Düzenlenen programa Karaman Valisi Murat Koca, AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Bayır, Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Kenan Ateş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Öztiryaki ve İl Genel Meclisi Üyesi Adem Kapar katıldı.

Organik arı kovanları ve organik arıcılık yapılan bölge ile ilgili heyete bilgiler veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Öztiryaki, "İlimiz coğrafi ve topografik yapısı, orta yayla özelliği ve 1700–1800 metre rakıma varan zengin ballı bitki florası ile arıcılığa çok elverişli bir konumdadır. İlimizde 2012 yılı itibariyle Arıcılık kayıt Sistemi'ne (AKS) kayıtlı 39 bin 633 arılı kovan mevcut olup yıllık ortalama 640 ton bal üretimi yapılmaktadır. İlimizin bu potansiyelinin yanında organik arıcılık için uygun olan Sarıveliler ilçemiz ile merkez ilçe Üçkuyu köyümüzde Organik Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi'ni uygulamaya koyduk. Proje kapsamında Sarıveliler ilçemize 80 adet ve Üçkuyu köyümüze de 120 adet organik arılı kovan ile birlikte toplam 200 adet arılı kovan ve diğer malzemelerini bedelsiz olarak teslim ettik. Projemiz için Bakanlığımız Bitkisel Üretimi Geliştirme Genel Müdürlüğü Organik Tarım Birimi'nce sağlanan toplam 75 bin 688 TL kaynak kullanılmış olup elde edilecek organik balların yaklaşık 8 bin TL tutarındaki sertifikasyon giderleri de ilgili bütçeden karşılanacaktır.” dedi.

Programın sonunda Üçkuyu köyündeki organik arılı kovanların incelenmesinin ardından organik bal üretimi yapılacak bölge gezildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER