ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 11:30

Uçakları, fotoğrafçı ajanlar izliyor

Uçakları, fotoğrafçı ajanlar izliyor


Türkiye’de henüz başlayan ‘hava fotoğrafçılığı’ (spotting) akımı, fotoğraf tutkunlarının uçaklarla ilgili görsel belge toplamasını kolaylaştırdı. Havalimanları çevresinde saatlerce kamp kuran hava fotoğrafçıları, bazı uçak kazalarını an ve an görüntüledi.

    İstanbul Atatürk Havalimanı, Türkiye'de uçak fotoğraflayanların buluştuğu en önemli mekan. Yerli ve yabancı uyruklu uçak fotoğrafçıları, pistler ve apron bölgesini iyi gören Florya’daki bir alış veriş merkezinin terasını mesken tutuyor. Ayrıca Yeşilköy sahil şeridi de uçak iniş kalkışını fotoğraflamak için en uygun yer.

    Fotoğraf çekmek için saatlerce gökyüzüne bakan hava fotoğrafçıları, aynı zamanda uçaklara ait her türlü bilgiyi de not ederek, ülkelerin havacılık arşivi oluşmasına katkı sağlıyor. Ayrıca hava trafiğini olumsuz etkileyebilen kuş ve diğer tehlikelere karşı da yetkilileri önceden uyarıyorlar.
Bu nedenle Avrupa’daki çoğu sivil havacılık otoritesi, pistleri iyi gören noktalara hava fotoğrafçılarının rahat çekim yapabilmesi için yüksek platformlar kuruyor. Türkiye'de ise havalimanları, pistler, uçaklar ve apron bölgesinin fotoğraflanması güvenlik endişesiyle istenmiyor.

    Atatürk Havalimanı çevresinde dolaşan hava fotoğrafçıları bu nedenle çekimlerini tele objektifler kullanarak uzaktan yapmak zorunda. Türkiye’de 40 kadar uçak fotoğraflama tutkunu, ‘SpotTR’ Platformu, aracılığıyla sosyal etkinliklerin yanı sıra fotoğraf paylaşımı da yapıyor.
Dünyayı dolaşıp sadece uçakları fotoğraflayan yüzlerce fotoğrafçı, görüntüledikleri binlerce uçağı internet üzerinden paylaşıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER