ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 01:14

"Uçaklar burayı da bombalar mı?"


Esed ordusunun Hama kentinde bombaladığı fırında 104 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Suriyeliler Hatay’a kaçıyor. Son üç gün içerisinde bin 500 kişi Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı.

İHH İnsani Yardım Vakfı dün akşam saatlerinde birkaç gündür yoğun olarak bombardımana tutulan Hama’dan kaçıp Hatay merkez ve Reyhanlı ilçesine sığınan 250 kişilik gruba gıda yardımında bulundu.

Hama’daki saldırıların artmasıyla çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 200 kişinin, yanlarına bir şey alamadan Hatay’a sığındıklarının haber alınması üzerine, İHH ekipleri sığınmacılara ilk olarak; ekmek, ton balığı, barbunya konserveleri ve bebek paketleri ulaştırdı. Her aileye birkaç günlük gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde dağıtım yapıldı.

Kamplarda yer kalmaması üzerine 200 mültecinin henüz inşaat halinde olan bir apartmana yerleştirildi. Yaşları 1 ile 2,5 arasında değişen 15 çocuğun tek bir odada kaldığı trajik manzaraya şahit olduklarını belirten İHH ekipleri, bebeklere süt ve bebe bisküvisinden oluşan paketleri dağıttı. Hama’daki saldırılarda kaçan Suriyelilerin psikolojileri bozuldu. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin ilk soruları, “Burası gerçekten güvenli mi? Uçaklar burayı da bombalar mı? oldu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER