ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 16:15

Uçaklar artık Erzurum’u 'pas' geçmeyecek


Olumsuz hava şartlarında uçaklar artık Erzurum'u 'pas' geçmeyecek. Görüş mesafesinin çok az olduğu 'sisli ve karlı havalarda' uçakların inişini büyük ölçüde kolaylaştıran Instrumen Landing System (ILS- CAT II) sistemin Erzurum Havalimanı'na kurulması için yapılan ihale neticelendi. Yurtdışından ithal edilen ILS-CAT II sistemi Türk gümrüğüne ulaştı. Sistemin Erzurum'a iniş yapamayan uçak sayısını yüzde 90 oranında azaltması bekleniyor. Geçen yıl, olumsuz hava şartları nedeniyle Erzurum'a gelen 100'den fazla uçak başka illere yönlendirilmişti.

Geçen kış yoğun sis ve kar yağışı nedeniyle çok sayıda tarifeli yolcu uçağı Erzurum’a iniş yapamadığı için Trabzon ya da diğer illere zorunlu iniş gerçekleştirmişti. Mevcut ILS CAT II sisteminin faaliyete sokulmasıyla uçaklar 300 metre mesafeden Erzurum Havalimanı'na iniş yapabilecek. Önceki sisteme göre uçaklar görüş mesafesinin 800 metreden aşağı düşmesi üzerine pisti pas geçerek ya kalkış yaptıkları noktaya dönüş yapıyor ya da en yakın havaalanı için rota değişikliği gerçekleştiriyor. Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın girişimleri sonucu geçen yıl sonbaharda ILS CAT II sisteminin Erzurum’a kurulması için girişimlerde bulunulmuş ancak, mevsimsel nedenlerle bu girişim ertelenmişti.

Erzurum'a kurulacak ILS CAT II sistemi ihalesi geçen hafta yapıldı. Sistem Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından Erzurum Havalimanına yerleştirilecek. Erzurum Valiliği’nden edinilen bilgiye göre, ILS CAT II sistemi cihazlarının ihaleyi alan firma tarafından yurt dışından getirilerek gümrük işlemlerinin başlatıldığı belirtildi. CAT II sisteminin montaj işlemlerine gelecek ay içerisinde başlanarak kısa sürede hizmete sokulmasının amaçlandığı belirtildi. Sistemin devreye girmesiyle yoğun sis ve kar yağışı altında uçaklar 300 metreden piste iniş yapabilecek. Bunun da pas geçişlerini yüzde 90 azaltarak, vatandaşların daha güvenli bir ortamda yolculuk yapması anlamına geldiği ifade edildi.

Erzurum Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Akdağ, ILS CAT II sisteminin devreye girmesiyle Erzurum'da önemli bir eksikliğin giderilmiş olacağını kaydetti. Bakan Akdağ, dünyanın ve Türkiye'nin sayılı kayak merkezlerinden birisi olan Erzurum'a kışın yoğun sis nedeniyle uçakların iniş yapamaması gibi bir olumsuzluğun giderilmesinin şehir ekonomisine ve turizmine canlılık kazandıracağını sözlerine ekledi.

Erzurum Havalimanı yetkilileri söz konusu sistemin faaliyete geçmesinin uluslararası kış sporları merkezi konumundaki Erzurum için büyük bir avantaj olacağını dile getirdiler. Uluslararası hava yolcu taşımacılığının kışın artış gösterdiğine dikkat çeken aynı yetkililer, "Artık kar, tipi ve sis gibi hava muhalefetinin yaşandığı durumlarda uçaklar Erzurum’a güvenilir iniş yapabilecek. Yolcular ise başka illerden karayoluyla Erzurum’a gelmek gibi bir sıkıntıdan kurtulacak. Geçen kış 100’den fazla uçak bu sebeple başka illere iniş yapmıştı. Bu sistem sayesinde pilotlar istikamet ve süzülüş bilgileri doğrultusunda daha rahat ve güvenilir bir iniş gerçekleştirebilecek.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER