ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 15:54

Uçak mesafelerine 3 mil ayarı


Atatürk Havalimanı’nda yoğunluk sebebiyle iki uçak arasındaki ayrım mesafesi 3 mile kadar düşürüldü.

Atatürk Havalimanı'nda 25 Nisan Perşembe günü bütün zamanların rekoru kırılarak, 24 saat içinde iniş ve kalkış yapan uçak sayısı bin 171'e ulaştı. Rekor uçak trafiğinin yaşandığı aynı gün 123 bin 806'da yolcu trafiğinin olduğu Atatürk Havalimanı, yoğun uçak ve yolcu trafiği ile de dünyanın ve Avrupa'nın en önemli havalimanlarından biri olduğunu tescillemiş oldu.

Daha fazla uçağa hizmet vermek ve hava trafiğini rahatlatmak adına geçtiğimiz yıl emniyetli seviyeyi muhafaza etmek kaydıyla yaklaşma sırasında iki uçak arasındaki ayrım 5 milden 3 mile kadar indirildi. Yoğun sezonuna yeni yeni girildiği Atatürk Havalimanı'nda yaşanan yoğunluk kayıtlara da yansıdı. Dün bir pilot ile kule görevlisinin konuşmaları dikkat çekti.

Pilot: Efendim! yaklaşma sırasında verilen şeyleri tutmuyorlar mesela bizim önümüzdeki isim vermiyorum verdiğiniz trafiğin 10 knot altına çekmemize rağmen yaklaşmaya devam ediyoruz. Dolayısıyla arkamızdaki uçaklarda sıkışıyor. Mümkün olmuyor mu kontrol etmek acaba?"

Kule: Efendim! şu anda uçaklar 3 mil olarak geliyor, 3 mil çok yakın bir mil olduğunu biliyorsunuz. O yüzden bazen tutturulamıyor bazen tutturuluyor. Bizde bu konuda sıkıntılıyız ama 3 milde geldiği için yoğun bir trafik var.

Pilot: Teşekkür ediyoruz efendim! sağ olun kolay gelsin.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER