ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 14:55

"Üç aylar Kur'an-ı anlamak için mesajdır"

"Üç aylar Kuran-ı anlamak için mesajdır"


Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, üç ayların Kur'an-ı Kerim’i anlamak ve yaşamak için bir mesaj olduğunu söyledi.

Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk mübarek üç aylar olarak tanımlanan Recep, Şaban ve Ramazan aylarının Kur'an-ı Kerim’i anlamak ve yaşamak için bir mesaj olduğunu ifade etti. Müftü Öztürk, “Recep ve Şaban ayları Ramazan ayına hazırlık aylarıdır. Bu aylarda Mevlit, Regaib, Miraç ve Berat kandilleri gibi mübarek geceler vardır. Bu geceler Kur'an-ı Kerim’in indiği ve içerisinde Kadir gecesinin bulunduğu Ramazan ayının habercisidir. Üç aylar bize bir şey ifade eder. 'Siz Kur'an-ı Kerim’e göre yaşayın, onu anlayın ve onu düşünün.' Bu mesajı vermek içindir her şey. İşte bütün günlerin gecelerin anlamı Kur'an’a işaret eder. Bu günler hazırlık geceleridir." diye belirtti.

Ramazan ayında oruç tutmanın farz olduğuna dikkati çeken İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, şunları söyledi: “Kişi oruçlu iken sarf ettiği enerjiye göre sevap kazanır. Bir kişi sabahtan akşama kadar yatar oruç tutar. Kimisi çoluk çocuğunun rızkını kazanmak için ter akıtır. Yorulan kişinin sevabı daha faziletlidir. Kişi ağır işlerde çalışıyor olsa bile kişi orucunu terk edemez. Oruç kişiye farzdır. Doktorun 'oruç tutamaz' dediği kişi ancak orucu terk edebilir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER