ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 12:52

UAEK Yönetim Kurulu toplantısı başladı


Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu(UAEK) Başkanı Yukiya Amano, kurumun Viyana'daki merkezinde bugün başlayan yönetim kurulu olağan toplantısında yaptığı konuşmada, "İran,yeterli işbirliğini göstermediği için nükleer programının tümüyle barışçıl amaçlı olduğunu teyit edemedik" dedi.
    
Amano, konuşmasında, nükleer başlık deneyleri yapıldığı yolunda kuşkuların bulunduğu Parçin nükleer tesisinin durumuna dikkat çekerek, İran yönetiminin UAEK müfettişlerinin Parçin'e girişine izin vermemesi nedeniyle "İran'ın nükleer programının askeri boyutuna ilişkin gerekli doğrulamayı yapamadıklarını" bildirdi.
    
İran yönetiminin nükleer tesislerinde IR-2m modeli yeni nesil santrifüjler kurmaya başladığını ifade eden Amano, bu santrifüjlerin planlandığı gibi çalıştırılması halinde kısa sürede büyük miktarda yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum elde edileceğini bildirdi.
    
BM Güvenlik Konseyi ve UAEK Yönetim Kurulu kararlarına aykırı olmasına rağmen İran'ın zenginleştirme faaliyetlerini durdurmadığına işaret eden Amano, İran'ın, yüzde 5 oranına kadar zenginleştirilmiş 8 bin 271 kilogram, yüzde 20 oranına kadar zenginleştirilmiş 280 kilogram uranyum ürettiğini kaydetti.
    
Amano, İran yönetiminin nükleer tesislerinde zenginleştirdiği uranyum miktarının enerji amaçlı nükleer tesisler için ihtiyacın çok üstünde olduğunu belirtti.
    
Parçin'e giriş izni bekleniyor
    
 İran yönetimiyle Kasım 2012'den bu yana sürdürdükleri görüşmelere rağmen üzerinde daha önce mutabakat sağlanan "biçimlendirilmiş yaklaşım belgesi"nin imzalanamadığını belirten Amano, "Parçin nükleer tesisinde İran tarafından gerçekleştirilen ve devam eden geniş kapsamlı faaliyetleri de tesise giriş izni verilmediği için doğrulama imkanı bulamadıklarını" bildirdi.
    
İran yönetimine taraf olduğu Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'nın (NPT) tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısında bulunan Amano, İran'ın nükleer programına ilişkin bu yıl haziran ayında yapılacak yönetim kurulu toplantısına daha kapsamlı bir rapor sunmayı umduğunu kaydetti.
   
  UAEK Yönetim Kurulu toplantısının bundan sonraki oturumlarında, Amano'nun sunduğu İran'ın nükleer programına ilişkin son raporu ele alınacak ve 35 üye ülkenin heyet başkanları başvuru sırasına göre rapora ilişkin sözlü beyanlarda bulunacak.
    
Kurumun Viyana'daki merkezinde bugün başlayan Yönetim Kurulu olağan toplantısının 8 Mart'ta sona ermesi bekleniyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER