ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 20:18

TZOB'dan 29 Ekim mesajı


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin, içinde bulunduğu bölgenin en güçlü, dünyanın 16'ncı büyük ekonomisi olmasını cumhuriyete borçlu olduğunu kaydetti.
Bayraktar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, bu yıl 90. yıl dönümü kutlanacak cumhuriyet için kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak" hedefini koyduğunu ve çok önemli aşamalar kaydedildiğini belirtti.
Türkiye'nin bölgesinin, İslam dünyasının tarımda, sanayide, dış ticarette, turizmde, eğitimde, sağlıkta, ulaştırmada, bilimde, sanatta, sporda, hemen her alanda büyük ülkelerinden biri olmasında cumhuriyetin inkar edilemez katkısı bulunduğuna işaret eden Bayraktar, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefine ulaşmada sonuna kadar kararlı olunduğunu vurguladı.
Türk çiftçisi, Türk köylüsü olarak cumhuriyetin bu hedefini gerçekleştirmek için bütün güçleriyle çalışıp, gayret ettiklerini bildiren Bayraktar, mesajında, şunlara yer verdi:
"Tarım sektörü, bu yıl, tarımsal ürünler ve gıdada 16 milyar dolar, ormancılık dahil 20 milyar dolar, tarıma dayalı sanayiler dahil 32 milyar dolarlık ihracatı aşmışsa 62,5 milyar dolarlık tarımsal hasılaya ulaşılmışsa 6 milyonu aşkın insanımıza istihdam sağlamışsa bunu çiftçimizin insanüstü gayretine, çalışmasına borçludur. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında, tarım ve gıdada 40 milyar dolar ihracata, tarımda 150 milyar dolar hasılaya ulaşmayı, 85 milyon olacak nüfusu, 50 milyon turisti beslemeyi ve çevre ülkelerin gıda açığını kapatmayı hedefliyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER