ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 12:32

Twitter'a rakip olabilecek mi?

Twittera rakip olabilecek mi?

Edirne Valisi Hasan Duruer'in 15 yaşındaki oğlu Ahmet Enes, tasarladığı paylaşım sitesi ile twitter'a rakip olmak istiyor.


"Uluslararası Bilişim Olimpiyatı"nda dereceye giren Edirne Valisi Hasan Duruer'in 15 yaşındaki oğlu Ahmet Enes Duruer, "Amacım Twitter'a alternatif bir sosyal paylaşım sitesi yapmak. Sade bir tasarımla Twitter'dan daha gelişmiş, facebook'a benzer bir sosyal paylaşım sitesi hazırladım" dedi.

Edirne Bahçeşehir Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Duruer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı ile Teknoloji ve Tasarım Merkezi Derneği tarafından organize edilen ortaokul ve lise öğrencilerinin katıldığı "Eğitimde Bilişim ve Kültür Oluşumu (e-biko)" olarak bilinen 10. Uluslararası Bilişim Olimpiyatı'nda "Lise Web Sitesi-Portal" alanındaki "Sosyal Okul" projesiyle bronz madalya kazandığını belirtti.

Yarışmaya yurt içi ve dışından 7 bini aşkın öğrencinin katıldığını aktaran Duruer, böyle bir yarışmada uluslararası derece almaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

"Sosyal Okul" projesinin genelde okullarda kullanılabileceğini anlatan Duruer, "Bu, açık kaynak yazılımlı bir program. Her okul, bu programla kendisine ait sosyal paylaşım ağı oluşturabiliyor. Kurulumu çok basit. Mesela müdürün odasına kurulduğunda, öğrencilerin ödevleri, izinleri, sınavları ve birçok konu takip edilebiliyor. Öğrencilerle sosyal paylaşım sitelerindeki gibi online sohbet edilebiliyor" diye konuştu.

Duruer, projelerine inanan ve manevi destek veren babası Hasan Duruer'e teşekkür etti.

"Twitter'a rakip olmak istiyorum"

Ahmet Enes Duruer, geçen yıl bine yakın yarışmacının katıldığı 9. Uluslararası Bilişim Yarışması'nda, Twitter'a alternatif hazırladığı sosyal paylaşım sitesiyle dünya ikincisi olduğunu hatırlattı.

Projesini sürekli geliştirdiğini, uzun bir çalışma sonucu daha kapsamlı bir site oluşturduğunu vurgulayan Duruer, "Amacım Twitter'a alternatif bir sosyal paylaşım sitesi yapmak. Projeyi ilk yaptığımda bana inanmayanlar olmuştu, fakat ödül alınca inananların sayısı arttı. Twitter'a rakip olmak istiyorum. Çalışmalarımı sürdürüyorum. Sade bir tasarımla Twitter'dan daha gelişmiş, facebook'a benzer bir sosyal paylaşım sitesi hazırladım" ifadelerini kullandı.

"Öğrencimizi gönülden kutluyorum"

Edirne Bahçeşehir Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Aysun Yiğitsoy ise teknolojinin ve bilişimin büyük hızla geliştiğini ifade ederek, öğrencisi Duruer'in de bu kavramları amacına uygun kullanarak, büyük başarılara imza attığını söyledi.
Duruer'in özel bir eğitim almadığını, çalışmalarını kimseden yardım almadan sürdürdüğünü anatan Yiğitsoy, "Bu alanda büyük umutlar vaat eden ve uluslararası yarışmada ödül kazanan öğrencimizi gönülden kutluyorum" dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER