ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2014 Salı 17:25

'Twitter Türkiye'de ofis açacak vergi verecek'

Twitter Türkiyede ofis açacak vergi verecek

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Twitter'ın Türkiye'de ofis açaçağını ve mali sorumluluklarını yerine getireceğini söyledi.


İşler, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na iadeyi ziyaretinde gündeme ilişkin soruları da yanıtladı. Bir gazetecinin, Twitter'ın üst düzey heyetinin temaslarını hatırlatarak ''Görüşmelerde Twitter'dan neler istendi'' sorusu üzerine İşler, 30 Mart'tan önce Twitter'a erişimin engellendiğini anımsattı.

Twitter'a yönelik kişilik haklarına saldırı, özel hayatın gizliliğinin ihlali gibi konularla bazı mahkeme kararlarının olduğunu hatırlatan İşler, kararların Twitter'a iletilmesine rağmen söz konusu hesaplara erişimin engellenmediğini söyledi. Bundan dolayı TİB tarafından Twitter'a erişimin yasakladığını dile getiren İşler, konuyla ilgili yaşanan yargı süreci ilişkin de bilgi verdi.

Yasal süreç devam ederken Anayasa Mahkemesinin konuya ilişkin karar verdiğini belirten İşler, ''Anayasa Mahkemesi, ilk mahkemelerde gerekli hukuki süreç tamamlanmadan böyle bir karar aldı. Bu doğrusu Başbakanımız tarafından da bizler tarafından da eleştirildi'' diye konuştu.

Twitter'ın uluslararası bir şirket olduğuna dikkati çeken İşler, şunları söyledi:

"Şirketlerin mali yükümlülüğü söz konusu. Bu şirket, Türkiye'de bir sürü reklam alıyor ama hiçbir vergi ödemiyor. Muhatap da değil. Türkiye'de ofisi yok. Bu işler ortaya çıktıktan sonra ofis açması talebimiz var, ofis açacaklar. Tabii ki gerekli vergileri ödeyecekler bir de bu kişilik hakları ihlali olan erişimlerin engellenmesini talep ediyoruz. Bu zaten bütün medeni dünyada Twitter'dan istenen ve Twitter'ın doğrudan yaptığı engellemeler. Ama Türkiye söz konusu olduğu zaman bir ikircikli tavrın geçerli olduğunu gördük. Hatta bazı ülkelerde şunu da öğrendik ki mahkeme kararı dahi olmadan Twitter, talepleri yerine getiriyor. Ama Türkiye söz konusu olduğu zaman, işte Sayın Başbakanımızın mahkeme kararları geldikten sonra şöyle bir ifadesi olmuştu, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin gücünü göstereceğiz' demişti. Biz o günden bugüne geri adım atmadık. Anayasa Mahkemesinin kararları bağlayıcı olduğu için her ne kadar Anayasa Mahkemesi almış olduğu bu kararda hukuki süreci ihlal etmiş olsa da bağlayıcı olduğu için Twitter'a erişim sağlandı. Ama biz haklıyız, haklı olduğumuz için güçlüyüz ve kararlı olduğumuz için de dün de Twitter'ın yetkilileri TİB ile görüşmelerini yapıyorlar ve Türkiye'de ofis açacaklar, ofis açtıktan sonra da gerekli mali yükümlülükleri de yerine getirecekler."

"Yasakçı" bir iktidar olmadıklarını vurgulayan İşler, "Yasaklarla mücadele ede ede bugüne kadar geldik, 12'nci yılımızın içerisindeyiz. Özgürlükleri savunan bir partiyiz, iktidarız ama şunu da herkesin bilmesi lazım ki özgürlüklerin elbetteki bir sınırı var. Herkes bu sınıra riayet etmek durumunda, herkes hukuka da saygı göstermek durumunda. Bu Anayasa Mahkemesi de olsa onlar da ülkenin kanunlarına riayet etmek ve saygı göstermek durumunda" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER