ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 16:21

''Twitter'' davalarında bir ilk


İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi, sosyal paylaşım sitesi ''twitter'' üzerinden manken Nilay Dorsa'ya ''hakaret ettiği'' ve ''tehditte bulunduğu'' gerekçesiyle 9 aydan 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanık Sercan Dinçşahin hakkında, duruşmaya gelmediği için ''yakalama emri'' çıkarılmasına karar verdi.

Bu karar, ''twitter''da yapılan hakaret davalarıyla ilgili bir ilk olma özelliği taşıyor.
    
İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki davaya, sanık Sercan Dinçşahin katılmadı. Duruşmada, davacı manken Nilay Dorsa ile avukatı Ömer Turanlı ise hazır bulundu.
    
Duruşmada Dorsa'ya, sanık Sercan Dinçşahin ile ilgili şikayetçi olup olmadığı soruldu.
    
Dorsa, şikayetinin devam ettiğini belirterek, ''Ben sanığı tanımam. Sanık beni twitter üzerinden tehdit etmiş ve bana hakaret etmiştir. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum'' dedi.
    
Dorsa'nın avukatı Ömer Turanlı da, ''Sanığın, müvekkilimin eski arkadaşı olduğu yönünde açıklamaları gerçek dışıdır'' diyerek, duruşmaya katılmayan sanıkla ilgili yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.
    
Davaya ilişkin ara kararını açıklayan hakim Cemil Gedikli, sanık Dinçşahin'in açık adresinin tespit edilemediğini belirterek, sanık hakkında savunmasının alınması amacıyla Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun (CMK) 98. maddesi uyarınca yakalama emri çıkartılmasına karar verdi. Hakim Gedikli, savunmasının alınmasından sonra sanığın serbest bırakılmasını da hükme bağladı.
    
Türkiye'de ''twitter'' üzerinden yapılan hakaretlerle ilgili açılan davalar kapsamında ilk kez bir sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar veren mahkeme, daha sonra duruşmayı erteledi.
    
    İddianameden
    
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, şüpheli bir kişinin manken Nilay Dorsa'ya twitter yoluyla, ''Sen her yüzüne güleni, dostun sanma ama beni has düşmanın bil bundan böyle'' ve ''Ben seni mahkemeye vereceğim. Sen dua et ki karşıma bu yakınlarda çıkmayasın pislik'' şeklinde tehdit ve hakaret içerikli mesajlar yazdığı belirtiliyor.
    
Dorsa'nın şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında mesajların Sercan Dinçşahin tarafından yazıldığının tespit edildiği aktarılan iddianamede, ifade vermeye çağrılan şüpheli Dinçşahin'in, ''Nilay Dorsa'nın eski arkadaşı olduğu, tehdit ve hakaret içerikli mesajların kendisi tarafından bir anlık öfkeyle yazıldığı'' beyanında bulunduğu anlatılıyor.
    
İddianamede, hakaret ve tehdit içerikli mesaj atan Sercan Dinçşahin'in, Türk Ceza Kanunu'na göre bu suçlar 9 ay ile 4 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep ediliyor.
    
Duruşma çıkışı adliye önünde bir açıklama yapan Nilay Dorsa, ''Benim davam, Twitter'dan hakaret davası. Bana hakaret eden şahsı tanımıyorum. Sosyal mecra da olsa kimse kimseye hakaret etme hakkına sahip değildir. Bu yüzden biz de davacıyız'' dedi.
    
Dorsa'nın avukatı Ömer Turanlı da, ''Tanımadığımız bir vatandaş. Müvekkilimin arkadaşı değil. Twitter'dan müvekkilime hakaret ve tehditler ediyor. Bundan dolayı da davaya gittik. Kendisi duruşmaya gelmedi. Hakkında yakalama kararı çıktı'' ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER