ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 11:43

Tutuksuz yargılanırken yine soymuş!


ESKİŞEHİR (CİHAN)- tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sanıklardan bazılarının dışarıda hırsızlığa devam ettiği ortaya çıktı. Haymatlos operasyonu kapsamında hırsızlık suçundan yargılanan 3 kadın şüphelinin, tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldıktan sonra da aynı suçu işlemeye devam ettikleri belirlendi.

Haymatlos operasyonunda tutuksuz yargılanan G.A., S.A. ve N.Y. adlı bayan şüpheliler, bu kez de altın çaldıkları için yakalandı. 3 kadın şüpheli, emniyetteki sorgularının ardından çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, uzun süren çalışmanın ardından 10 Temmuz 2012'de hırsızlık çetesine yönelik `Vatansız` anlamına gelen `Haymatlos` adıyla 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Sabaha karşı Eskişehir, Ankara, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Afyonkarahisar, Kırıkkale ve Yalova`da 600`e yakın polisin eş zamanlı olarak katıldığı operasyonda, hırsızlık şüphesiyle 93 kişi yakalandı. Çete üyesi olduğu belirlenen 10 kişi de daha önce yakalanmıştı. Şüphelilerin kaldıkları ev, çadırlar ile araçlarında yapılan aramalarda 3 kuru sıkı tabanca, 5 tüfek, 4 saat, yüklü miktarda ziynet eşyaları, tüfek ve tabanca mermileri, cep telefonları ile diz üstü bilgisayar ele geçirildi.

Operasyonla birlikte ilginç detaylar ortaya çıktı. Hırsızlık olaylarını kadınların yaptığı ve kazanılan paralarla erkeklerin lüks araç aldığı belirlenirken, şüphelilerin çaldıkları ziynet eşyalarını ise anlaşmalı oldukları kuyumculara düşük fiyata bozdurdukları ortaya çıktı. Erkek şüphelilerin lüks araçlarla getirdikleri kadınların hırsızlık olaylarını gerçekleştirdikleri, yakalandıklarında ise suçu yanlarında bulunan küçük yaştaki çocukların üstlenildiği tespit edildi. Şüphelilerden 48'i savcılık tarafından tutuklandı. Operasyonla yakalanan şüpheliler hakkında 32 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan tutuklu sanıklardan 19'u ise mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere geçtiğimiz günlerde serbest bırakıldı.

Savcılık ve mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sanıkların dışarıda boş durmadığı ortaya çıktı. Haymatlos operasyonu kapsamında hırsızlık suçundan yargılanan 3 kadın şüphelinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldıktan sonra da aynı suçu işlemeye devam ettikleri belirlendi.

Aralık 2012 içerisinde Erenköy Mahallesi'nde bir evden ziynet eşyası çalınmasıyla ilgili olarak çalışma başlatan Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri şüphelileri kısa sürede yakaladı. Evden ziynet eşyası çaldıkları iddia edilen 3 kadının, Haymatlos operasyonu kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan ve ilk mahkeme sonunda tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sanıklar olduğunu belirlendi. Söz konusu 3 hırsızlık şüphelisinden G.A. ve S.A.'nın Haymatlos soruşturmasında savcılık tarafından, N.Y.'nin ise 20 Kasım'da yapılan ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı tespit edildi.

Emniyetteki sorgularının ardından ziynet eşyası hırsızlığından adliyeye sevk edilen ve Haymatlos operasyonu şüphelisi G.A., S.A. ve N.Y. savcılıktaki ifadelerinin akabinde, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER