ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 07:56

Tutuklu gazeteciler kanundan yararlanacak


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Türkiye'nin bugün demokraside içinde bulunduğu noktada olmasındaki ve tüm ilişkilerin normal hale gelmesindeki sebep AB yolunda attığımız adımlardır'' dedi.
     Arınç, Konrad Adenauer Vakfı'nda yaptığı konuşmanın ardından, katılımcıların sorularını yanıtladı.
     Geçmişte kendisinin de daha önce mensup olduğu partinin söylemleri gibi AB karşıtı söylemlerde bulunduğuna işaret eden Arınç, şöyle konuştu:
     ''Parlamentoya girdim. 16 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecinde karşımıza çıkarılanları gördüm. Seçilmiş insanlardık. Türk halkı bizi hükümet kurmakla görevlendirdi. Hükümeti kurduk ama başta silahlı kuvvetlerin komuta kademesi olmak üzere ve elit güçler harekete geçtiler. O kadar yapay ve demokrasi dışı birtakım olaylar cereyan etti ki, ben elimi kaldırdım ve 'bundan sonra AB taraftarı biriyim' dedim. Ve nerede sorulursa sorulsun bunu devam ettirdim. Türkiye'nin normalleşmesinin demokratik bir ülkede nasıl ve ne şekilde olması gerektiğini, ifade özgürlüğü olmazsa insanlar kendilerini her açıdan temsil edemezlerse bunun eksik bir demokrasi olacağını düşündüm. AB'ye gireceğiz. 'AB'nin standardı bunu gerektiriyor' dediğimiz için bugünkü noktaya geldik. Türkiye'nin bugün demokraside içinde bulunduğu noktada ve tüm ilişkilerin normal hale gelmesindeki sebep AB yolunda attığımız adımlardır. Bunun için size çok teşekkür ediyoruz ama bunun da artık bir nihayete varması lazım.''
    
     -''AB komiseri Oettinger'in yaklaşımı çok doğru''-
    
     Arınç, enerjiden sorumlu AB komiseri Günther Oettinger'in, Türkiye'nin AB üyeliği hakkında söylediği sözleri yorumlamasını istenmesi üzerine, Oettinger'in yaklaşımının çok doğru olduğunu vurgulayarak, ''Kendisi 'artık fazla geciktirmeyin, Türkiye bir güçtür, Avrupa'ya toplumsal avantaj ve kazançlar getirecektir. Yarın biz onlara gidip (ne olur geç kalmayın) diyebiliriz' demiştir. Bu çok doğru bir yaklaşımdır'' ifadesini kullandı.
     Avro krizinin ülkeleri ne hale getirdiğini herkesin bildiğini, buna karşın Türkiye'nin AB'ye yük olmaya değil, yük almaya geldiğini belirten Arınç, Türkiye'nin AB'ye katma değer sağlayacağını aktardı.
    
     -''AB, kızını vermeyen ama yine de küstürmeyen dünürcü gibi''-
    
     Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine de değinen Arınç, AB'yi, ''kızını istemeye gelenlere vermeyen ama küstürmeyen dünürcüye'' benzetti. Arınç, AB sürecinde 54 yıldır kabahatin büyüğünün kendilerinde olduğunu anlatarak, demokrasi dışı müdahalelerin olduğunu ve AB'nin normlarında olmayan bir olayı AB'ye anlatamadıklarını ifade etti.
     Başbakan Yardımcısı Arınç, Kıbrıs konusunda da kendilerine çıkışılmasına kimsenin hakkının olmadığını, çıkışılacak yerin Rum tarafı olduğunu belirtti. AB'ye uyum sebebiyle anayasada ve diğer kanunlarda değişikler yaptıklarını hatırlatan Arınç, her şeyiyle Türkiye'nin AB'ye hazır olduğunu dile getirdi.
     Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''AB'nin 2023'te Türkiye'yi AB'ye alması gerektiği'' sözüne atıfta bulunarak, ''Bizim sabrımızı taşırmayın, sabır taşı çatlamasın. '2023'te bizi alın' demiyoruz. 2023 bizim kendi vizyonumuzla ilgili. Türkiye tüm hazırlıklarını tamamladı, fasıllar hemen açılsa bunları kapatacak durumdayız'' diye konuştu.
     Almanya'nın uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer ile görüştüğünü aktaran Arınç, Böhmer ile futbolun kitleleri yakından ilgilendirdiğini konuştuklarını, Mesut Özil'in Real Madrid'de oynamasına ve Barcelona'ya gol atmasına hem Türklerin hem de Almanların sevindiğini bildirdi.
    
     -Türkiye'deki Alman askerleri-
    
     Arınç, Türkiye'deki Alman askerlerinin kötü koşullarda olması iddiasını bildiğini belirterek, kendilerine düşenin iyi ev sahipliği yapmak ve iyi standartlarda imkanlar sunmak olduğunu kaydetti.
     Almanya'da konuyla ilgili açıklanan rapora işaret eden Arınç, Merkel ve diğer siyasetçilerin bunun öyle olmadığını, Türkiye'deki standartların öyle olduğunu ifade ettiklerini belirterek, ''Emin olun bazı teknik eksiklikler olabilir. Kasıt ve kötü niyetle bir şey yok. Almanya'dan gelen askerlere aksi tutumumuz olamaz, bunun teminatını veriyorum'' ifadesini kullandı.
     Arınç, askerlik mesleğinin zorluğu barındıran bir meslek olduğunu vurgulayarak, ''Türkiye'ye gelen Alman askerleri, deniz, kum, güneş banyosuna gelmediler. Bu eksiklikler süratle tamamlanacaktır. Alman kamuoyu merak etmesin Türkiye'nin en önemli özelliği misafirperverliğidir'' diye konuştu.
    
     -''Belki biz de zamanında demokratik protestonun güzel örneklerini verdik''-
    
     Toplantıda bir grubun kendisini sözlü protesto etmesine de değinen Arınç, farklı düşüncelerin bulunacağını ve bunların hepsinin tabii olduğunu belirterek, ''Protestonun hepsine varız. Belki biz de zamanında protestonun en güzel örneklerini verdik. Böyle bir olay bekliyorduk. Ama bu güzel toplantıyı sabote etmeleri hoş değil. Bunlar 10-15 kişidirler, kadrolular, vazifelerini yaparlar ve giderler. Olağan şeylerdir üzülmüyorum siz de üzülmeyin'' dedi.
     

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER