ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Eylül 2013 Pazar 08:03

Tutuklu arkadaşına destek için demir kafese girdi


New York'un Times Meydanı'nda bir kişi, Çin hükümeti tarafından tutuklanarak ömür boyu hapse mahkum edilen arkadaşına destek için kendini demir kafese kilitledi.

Çin asıllı Dr. Jun Tao Wang, kendini Times Meydanı'na kurduğu demir kafese kilitleyerek Çin'de tutuklu bulunan aktivist Dr. Wang Bingzhang'ın salıverilmesini istedi. Jun Tao, demir parmaklıkların dışına astığı pankartlar aracılığıyla sesini çevredekilere duyurmaya çalıştı.

''Dr. Wang Bingzhang, 65 yaşında, bir Hristiyan, Amerika'da oturum sahibi, Çin demokrasisi için çalışan en önde gelen aktivistlerden biri'' ifadelerinin yer aldığı afişlerle dikkatini Çin'deki demokrasi yanlılarına yapılan haksız uygulamalara çekmeye çalışan Jun Tao Wang, demir parmaklıklara astığı yazının devamında, ''Çin yetkilileri, onu, 2002 yılında Vietnam'ı ziyareti sırasında kaçırıp ömür boyu hapse mahkum etti. 10 yıllık katı hapis şartları onun sağlığını ciddi şekilde bozdu. Depresyon ve felç sorunları ile mücadele ediyor'' şeklinde bilgilendirmede bulundu.

Turistleri, konuya duyarlı olmaya çağıran Jun Tao, Çinli demokrasi yanlısı aktivistin salıverilmesi konusunda yardım etmek isteyenlere, ''Kafesin yanında durarak resim çektirin, Facebook ve benzeri ortamlarda bu resmi paylaşın, imza kampanyamıza destek verin'' tavsiyelerinde bulundu.

Jun Tao Wang, tutuklu arkadaşının ekonomik sıkıntı çeken ailesine yardım için de herkesi 1 dolar bağış yapmaya davet etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER