ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Aralık 2013 Salı 16:20

Tutuklu 5 BDP milletvekilinin tahliye talebi


Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesine yapılan tahliye başvurusunun ardından savcı, Şanlıurfa KCK davasında tutuklu yargılanan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan ile ilgili dosyada incelemesini tamamladı.
CHP'li Milletvekili Mustafa Balbay'ın Anayasa Mahkemesinin kararı üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye edilmesinin ardından Diyarbakır Barosunca tahliye edilmeleri için başvuru yapılan tutuklu BDP Milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan, Gülser Yıldırım ve Kemal Aktaş'ın dosyaları savcılıkça incelendi.
Savcı, 3 yıl önce Şanlıurfa'da terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda yakalanan ve 5 Ekim 2010'dan bu yana "silahlı terör örgütüne üye olduğu" gerekçesiyle yargılanan ve hakkında "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan 10 yıla kadar hapis cezası istenen Ayhan ile ilgili dosyada incelemesini tamamladı.
Savcı mahkemeye sunduğu mütalaasında, Diyarbakır D Tipi Cezaevindeki sanık Ayhan'ın tutuklukta geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.
Mahkeme, avukatının tahliye talebini de değerlendirerek tutuklu milletvekilinin durumunu karara bağlayacak.
Savcılığın diğer tutuklu 4 BDP milletvekilinin dosyasıyla ilgili mütalaa hazırlama işlemi sürüyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER