ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 12:05

Turnalar ulasal planla korumaya alındı

Turnalar ulasal planla korumaya alındı


Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 'Turna Ulusal Eylem Planı Projesi' ile sayıları azalan turnaları koruma altına aldı. 'Turna Ulusal Eylem Planı Projesi' çerçevesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) ile Doğa Araştırmaları Derneği (DAD) arasında işbirliği protokolü imzalandı ve ulusal bir eylem planı hazırlıklarına başlandı. Yıl sonuna kadar tamamlanacak proje ile sayıları azalan turnaların Türkiye’deki nüfusunun ve yaşam alanlarının korunması için yönetim araçları ve şartları geliştirilecek.

Protokol gereği hazırlanacak 'Turna Ulusal Eylem Planı Projesi'nin bütün taraflarca benimsenmesi ve projede sorumluluk üstlenmelerini sağlamak için planlama süreciyle ilgili bütün tarafların aktif katılımı sağlanacak. Bu şartlarda hazırlanacak Turna Ulusal Eylem Planı’nın ana hedefi ise Türkiye’deki turna nüfusunun korunması ve geliştirilmesi olacak.

Ayrıca, eylem planı uygulama koşullarının oluşturulması için taraflar arasında etkin bir iletişim ağı oluşturulacak. Uygulamaları izlemek, değerlendirmek ve olası sorunlara müdahale etmek amacıyla ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan 'Turna Ulusal Eylem Planı İzleme Komitesi' de kurulacak.

TURNA EYLEM PLANI ÖRNEK OLACAK

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da yaptığı açıklamada, "Türkiye’de hızla azalan veya nesilleri dünya çapında tehdit ve tehlike altında olan diğer kuş türleri için yine model olacak proje sonucunda ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla, yurt dışındaki ve yurt içindeki deneyimlerden yararlanılarak 'Turna Ulusal Eylem Planı Kitabı' ve 'Tür Eylem Planı Rehberi' hazırlanacak." dedi.

TÜRKİYE, TURNALARIN ÜREYİP KIŞLADIĞI NADİR ÜLKE

Turnanın, hem ürediği hem de kışladığı nadir ülkelerden biri olan Türkiye’de, bugüne kadar turnaların 38 alanda ürediklerine dair kayıtlar bulunuyor. 1998 yılında Türkiye’de üreyen nüfusun 190-270 çift olduğu tahmin ediliyordu. Ancak zaman içerisinde üreme alanları ciddi tahribatlara uğradığından, sayının günümüzde çok daha düşük olduğu ve turna nüfusunun yüzde 31-50 azalma eğiliminde olduğu biliniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER