ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:00

TÜRKSOY'un davetlisi gazeteciler, AA'yı ziyaret etti


Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın (TÜRKSOY) davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Avrasya coğrafyasından gazeteciler, Anadolu Ajansı'nı (AA) ziyaret etti.
     Gençlik Haftası kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'yla (TÜRKSOY) ortaklaşa düzenlediği, 25 ülkeden 400 genç sanatçıyı Ankara'da buluşturan etkinlik için Türkiye'ye gelen gazeteci heyeti, AA'nın çalışma prensipleri ve işleyişiyle ilgili Türkiye ve Dünya Haberleri Yayın Yönetmeni Ömer Ekşi'den bilgi aldı.
     Heyet adına konuşan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Avrasya coğrafyasında bir arada yaşama kültürünün oluşmasına katı sağlamayı hedeflediklerini belirterek, "Asıl önemli olan buradaki hadisenin oralarda nasıl yer bulacağı. Bu yansımayı sağlayacak olan buradaki gazeteci arkadaşlarımız" dedi.
     "Biz gazeteci grubumuzu Türkiye'nin en önemli haber ajansı, Cumhuriyet ile aynı yaşta olan AA ile tanıştırmak istedik" diyen Purtaş, "Bu sayede, arada bir dostluk köprüsü kurulur. İleride gerçekleşecek işbirlikleri için bir irtibat sağlanmış olur" şeklinde konuştu.
     Özellikle Türki Cumhuriyetlerle ortak bir haber alanının olmadığını söyleyen Purtaş, "Maalesef Türkçe konuşulan coğrafyalarla ortak iletişim sahası oluşturamadık. Bunun birden bire olmayacağını biliyoruz. Bu tanışıklık ileriye doğru atılmış bir adım olacak" dedi.
     AA Türkiye ve Dünya Haberleri Yayın Yönetmeni Ömer Ekşi de heyetteki gazetecilere AA'nın tarihçesi, yapısı ve işleyişi hakkında bilgi verdi. Ekşi, "Bugün 93 yıllık bir ajans olarak 5 dilde yayın yapıyoruz. Fakat 100. yıl vizyonumuz kapsamında, 2020'ye kadar dillerimizi 11'e çıkaracağız" dedi.
     "Ulusal, bölgesel bir ajans olmak yerine küresel bir ajans olmayı hedefliyoruz" diyen Ekşi, "Arkadaşlarımızın geldikleri coğrafya işbirliği, iletişim ve yapılanma açısından bizim önemsediğimiz bir coğrafya. Her yere kendi imkanlarımızla belki ulaşamayız ama ikili işbirlikleriyle haber üretimimize katkıda bulunabiliriz. Oradaki arkadaşlarımıza tecrübelerimizle yardımcı olabiliriz" diye konuştu.
     AA'yı ziyaret eden gazeteci heyetinde Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Dağıstan, Tataristan ve Başkurdistan gibi ülke ve bölgelerden yaklaşık 20 gazeteci yer aldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER