ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Aralık 2016 Salı 22:45

Türksat ücretleri de TL olarak ödenecek

Türksat ücretleri de TL olarak ödenecek

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Televizyoncularımızın, yayıncılarımızın TÜRKSAT'a ödemiş olduğu kiraların da belli bir seviyede Türk parasına sabitlenerek, döviz üzerinden değil de Türk parası üzerinden verilmesi doğrudur, diye görüş ifade etmiştik. İnşallah önümüzdeki günlerde TÜRKSAT ile anlaşmalar, görüşmeler yapılacak ve TÜRKSAT da sizin bu bedellerinizi Türk parası olarak tahsi edecek.


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Televizyoncularımızın, yayıncılarımızın TÜRKSAT'a ödemiş olduğu kiraların da belli bir seviyede Türk parasına sabitlenerek, döviz üzerinden değil de Türk parası üzerinden verilmesi doğrudur, diye görüş ifade etmiştik. İnşallah önümüzdeki günlerde TÜRKSAT ile anlaşmalar, görüşmeler yapılacak ve TÜRKSAT da sizin bu bedellerinizi Türk parası olarak alacak." dedi.

Kurtulmuş, Anadolu Yayıncılar Derneğince bir otelde düzenlenen 2. Anadolu Medya Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, Anadolu medyasının, Türkiye'nin demokrasisine her zaman sahip çıkmayı başardığını belirterek, "Özellikle 15 Temmuz akşamında ve daha sonraki süreçte, Türkiye demokrasisine, Türkiye'nin geleceğine, istiklaline ve istikbaline sahip çıkan kararlılığınızla yayınlarınızı sürdürdünüz. Bundan dolayı hepinize bir kere daha teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Medyanın tekelleşmesi, tek elde toplanması, medya ile sermaye ilişkileri, medyanın bağımsızlığı, milli hassasiyetlerle hareket edebilmesi gibi konuların öteden beri hep üzerinde durduklarını dile getiren Kurtulmuş, bu konular üzerinde Türkiye'de önemli mesafeler alındığını ifade etti.

Anadolu medyasının çok zor şartlar altında, çok sesliliği sağlayan bir yayın politikası güttüğünü belirten Kurtulmuş, milli kültüre, milli duruşa, hassasiyetlere uygun yayınlar yapan Anadolu medyasını desteklemek için ellerinden gelen her türlü desteği vermeye gayret ettiklerini söyledi.

Kurtulmuş, Türkiye'de şehir şehir, bölge bölge millet ne görüşüyor, ne konuşuyor, ne düşünüyor bunları en güzel şekilde Anadolu medyasının yansıttığını, ülkenin birliğini, dirliğini koruyan, içeriden ve dışarıdan gelecek saldırılara karşı ciddi bir şekilde ayakta durmasını sağlayacak yayınlar yaptığını vurguladı.

- "Hac ve umre, Türk parası üzerinden olacak"

Televizyonların TÜRKSAT'a ödediği yayın kiralarının Türk parası üzerinden olmasına yönelik girişimlere ilişkin Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Türkiye'de birçok konuda dolar üzerinden yapılan alışverişlerin önüne geçilmesi amacıyla bendeniz bir televizyon programında 'hac ve umre paralarının Türk parası üzerinden alınması, bunun sağlanması önemlidir' demiştim. Çok şükür dün itibarıyla hac ve umre, Türk parası üzerinden olacak.

Ayrıca televizyoncularımızın, yayıncılarımızın TÜRKSAT'a ödemiş olduğu kiraların da belli bir seviyede Türk parasına sabitlenerek, döviz üzerinden değil de Türk parası üzerinden verilmesi doğrudur diye, görüş ifade etmiştik. İnşallah önümüzdeki günlerde TÜRKSAT ile anlaşmalar, görüşmeler yapılacak ve TÜRKSAT da sizin bu bedellerinizi Türk parası olarak alacak. Bunun, Anadolu medyasına önemli bir katkı olacağını düşünüyorum."

Kurtulmuş, konuşmasının ardından, "Yılın Haber Sitesi" dalında İnternethaber sitesi sahibi Adil Özışık'a, "Yılın Haber Spikeri" dalında NTV'den Oğuz Haksever'e, "Yılın Genel Yayın Yönetmeni" dalında Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak'a ödüllerini verdi.

"Yılın Medya Kuruluşu" seçilen TRT'nin ödülünü de TRT Genel Müdürü Şenol Göka, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'un elinden aldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER