ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 20:38

Türkmenistan'da Bayrak Bayramı affı


Türkmenistan'da 19 Şubat Bayrak Bayramı dolayısıyla af ilan edildi
Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov başkanlığında toplanan bakanlar kurulu toplantısından af kararı çıktı. Milli İstihbarat Bakanı Yaylım Berdiyev, toplantıda af yasası hakkında bilgi verdi.
Konuyu değerlendiren Türkmen lider Berdimuhamedov, Bayrak Bayramı dolayısıyla 859 mahkumun affına ilişkin kararı imzaladı. Söz konusu karar bakanlar kurulu üyeleri tarafından ayakta alkışlandı.
Berdimuhamedov, aftan yararlananların 19 Şubat'a kadar ailelerine kavuşması için gerekli işlemlerin bir an önce yerine getirilmesi yönünde güvenlik birimleri yöneticilerine talimat verdi.
Etkin pişmanlık duyan "Kader mahkumları"nın çalışmalarıyla ülkelerinin gelişmesine önemli katkı sağlayacağına inandığını belirten Berdimuhamedov, yerel yöneticilerden bu kişilerin istihdam edilmesini istedi.
Türkmenistan'da son olarak 12 Aralık 2013'te Tarafsızlık Bayramı dolaysıyla 630 mahkum affedilmişti. Ülkede daha önce sadece Kadir Gecesi'nde mahkumlar affedilirken, Berdimuhamedov döneminde bu yöndeki karar bazı önemli günlerde ve milli bayramlarda da uygulanmaya başlandı.
Ülkede 1999 yılından bu yana 30 binden fazla mahkumun genel aftan yararlandığı öğrenildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER