ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:36

Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kardeş Türkmenistan ile aynı milletin mensupları olarak ortak geçmiş, dil, inanç, kültür ve değerlere dayalı sarsılmaz bağlara sahip olunduğunu vurguladı.
     Gül, Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu'nun açılışı dolayısıyla mesaj gönderdi. Gül, mesajında Türkmenistan'ın en prestijli uluslararası etkinliklerinden ''Uluslararası Yatırım Forumu''nun bu yıl ilk defa yurt dışında düzenlendiğine dikkati çekerek, ''Her sene Aşkabat'ta yapılan bu seçkin organizasyon vesilesiyle bu yıl sizleri bölgemizin yeni finans merkezi İstanbul'da misafir etmekten büyük memnuniyet duyuyoruz'' ifadesini kullandı.
     ''Kardeş Türkmenistan ile aynı milletin mensupları olarak ortak geçmiş, dil, inanç, kültür ve değerlere dayalı sarsılmaz bağlara sahibiz'' vurgusunu yapan Gül, Türkmenistan'ın ''ata yurdu'', Türkiye'nin ise herkesin ''ortak vatanı'' olduğunu belirtti.
     Gül, mesajında şunları kaydetti:
     ''Türkmenistan'ın sevincini ve başarısını, kendi sevincimiz ve başarımız olarak bilmemiz; işte bu 'ortak aidiyet' duygusundan ve 'bir millet' şuurundan kaynaklanmaktadır.
     Memnuniyetle görüyorum ki bu şuur üzerine inşa ettiğimiz ilişkiler, her geçen gün, her alanda güçlenmekte ve bizlere heyecan vermektedir.
     Yirmi yıl gibi kısa bir sürede kardeş Türkmenistan ile ilişkilerimizi, dostluk ve kardeşliğimize yaraşır şekilde mükemmel bir seviyeye ulaştırdık.
     Burada kadirli doğanım Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Berdimuhamedov'un payı şüphesiz çok büyüktür. Zira, göreve geldiğim 2007 yılından bu yana çeşitli vesilelerle altı defa Türkiye'de misafirim oldu. Ben de Türkmenistan'ı dört defa ziyaret ettim.
     Sayın Devlet Başkanıyla birlikte himaye ettiğimiz Yatırım Forumu'nun çok başarılı geçeceğine eminim. Zira en büyük iş ve ticaret ortağı konumunda olduğumuz Türkmenistan'ın sunduğu fırsatlar hakkında bugün burada ilk elden bilgi alacaksınız.
     Böylece Türkmenistan'ın yatırımcılar için nasıl bir cennet olduğunu kendiniz göreceksiniz. Hangi alanların sizin için en uygun olduğunu yine kendiniz belirleyeceksiniz.''
     Kalkınma ve gelişme potansiyeli çok güçlü ve son derece dinamik bir ülkeden bahsettiğini vurgulayan Gül, Türkmenistan'ın, son beş yılda ortalama yüzde 11 büyüyen ve 2016 yılına kadar yeni yatırımlar için 70 milyar dolar bütçe ayıran ve doğalgaz kaynakları bakımından dünyanın en zengin dördüncü ülkesi olduğu bilgisini verdi. Türkmenistan'ın her alanda değişim, dönüşüm ve gelişme halinde olduğuna mesajında işaret eden Gül, ''Adeta, 'şahlanan bir Türkmen atı' gibi, şahlanan bir ekonomi ve toplumdan bahsediyoruz. Enerji ve madenciliğe ilaveten, bilhassa turizm, altyapı, ulaştırma, sanayi, iletişim, tarım, sağlık ve eğitim sektörlerinde çok önemli iş ve yatırım imkanları bulunmaktadır'' değerlendirmesinde bulundu.
     ''Türkmenistan, kadirli doğanım Devlet Başkanı Sayın Berdimuhamedov'un vizyoner önderliğinde büyük kalkınma hamlelerini kararlılıkla sürdürmektedir'' ifadesini kullanan Gül, mesajında şu görüşlere yer verdi:
     ''Bu doğrultuda Türkmenistan'da devasa projelere imza atılmaktadır. Hazar'ın incisi Avaza'da sıfırdan bir turizm kompleksi inşa edilmiştir.
     Aşkabat Havaalanı bir Türk firması tarafından yeniden yapılmaktadır. Enerji altyapısı ve nakil hatları her geçen gün gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Limanlar, tersaneler, kara ve demiryollarına büyük yatırım yapılmaktadır.
     Özetle her alanda ekonomisi canlanan, yabancı yatırımcılar için çok elverişli koşullar sunan; Türkmen-Türk okullarından mezun, yetişmiş insan gücü ve aktif tarafsızlık politikası sayesinde uluslararası piyasalarla entegrasyonu her geçen gün pekişen dost ve kardeş bir ülkeden söz ediyoruz.''
    
     -Türkmenistan küresel çapta refah merkezi haline gelmekte-
    
     Gül, Türkmenistan bugün sadece Orta Asya'da değil, küresel çapta da bir istikrar ve refah merkezi haline geldiğine işaret ederek, başarılarıyla iftihar ettiğini vurguladı.
     Türkmen işadamlarına ''Türkmen doğanları'' olarak hitap eden Gül, bu büyük kalkınma hamlesinde Türkiye ve Türk firmalarına duydukları güveni ise takdir ve şükranla karşıladığını kaydetti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2 milyar dolara yaklaştığını, Türk şirketlerinin Türkmenistan'da üstlendiği projelerin toplam değerinin ise 32 milyar dolara ulaştığını, bu ülkede kayıtlı 600'ü aşkın Türk firmasının, bin 400'den fazla projeyi başarıyla hayata geçirmdiğini belirtti.
     Türk firmalarının geçen yıl 4,9 milyar dolarla dünyada en fazla proje üstlendiği ülkenin Türkmenistan olduğunu hatırlatan Gül, mesajında şunları kaydetti:
     ''Birlikte geleceğe ümitle bakmak için sebebimiz çoktur. Zira hala daha fazla iş, ticaret ve yatırım imkanları mevcuttur. Bu kapsamda Hazar Denizi kıyısında inşa edilecek liman tesislerine, karayolu ağının yenilenmesine, yeni demiryolları yapımına, sanayi tesisleri inşasına ve yeni konut projelerine bilhassa dikkatlerinizi çekmek isterim. Tüm bu projelerde yeralmaktan maksadımız, Türkmen doğanlarımıza en iyi ve kaliteli hizmeti götürerek, refah ve kalkınmışlık seviyesinin daha da artmasına katkı sağlamak olmalıdır.''
     Gül, küresel kriz ortamında makroekonomik istikrarını koruyan Türkiye'nin de genç ve nitelikli işgücü ve stratejik coğrafi konumuyla, Türkmen girişimciler için bir fırsatlar ülkesi olduğuna işaret ettiği mesajında ''Türkiye petrol ve doğalgaz gibi kaynaklar bakımından çok zengin değildir. Ancak, üretken ve küresel ekonomiyle entegre olmuş bir ekonomidir. Türkiye'yi dünyanın en büyük 17. ekonomisi yapan temel dinamik budur. Gelişme ve kalkınmanın motoru hiç şüphesiz özel sektörümüzdür. Türk devleti olarak, işadamlarımıza güveniyor ve yeni ortaklıklar, yeni projeler ve yeni yatırımlar yapmaları için onları teşvik ediyoruz. Sizler çabaladıkça, bizler sizi desteklemeyi sürdüreceğiz'' değerlendirmesinde bulundu.
     Sahip olduğu kaynaklar, birikim ve tecrübeleriyle birbirini tamamlayan Türk ve Türkmen iş dünyasının gerçekleştirecekleri yeni ortaklıkların, muazzam bir sinerji oluşturacağının altını çizen Gül, katılımcıları bu imkanlardan yararlanmaya çağırdı.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER