ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2013 Pazar 12:22

Türkmenistan sandık başında


Türkmenistan'da ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana ilk defa birden çok partinin katılımıyla parlamento seçimleri yapılıyor.
Seçimlerde 283 aday yarışıyor. 125 koltuklu Türkmenistan Milli Meclisi'ne girmek isteyen iktidardaki Demokrat Parti 99 aday ile seçimlere katılırken, geçen sene kurulan Sanayiciler ve Girişimciler Partisi ise 21 aday ile seçimlere katılıyor. Bağımsız adayların da katıldığı seçimlere sendikalar da aday gösterdi.
Oy kullanma işleminin yerel saat ile 07.00'da başladığı seçimlerde Türkmenistan Seçimler ve Referandum Kurulu öğlene kadar ülke genelinde seçmenlerin yüzde 45,93'ünün oy kullandığını açıkladı.
Vatandaşların seçime ilgisinin az olduğu gözlenirken, haber bültenlerinde de seçimle ilgili haberler ikinci ya da üçüncü sıradan yer buluyor.
Yaklaşık 3 milyon seçmenin bulunduğu ülkedeki 125 seçim merkezinde 2244 sandık kuruldu. Yurtdışında kurulan 30 seçim merkezinde de Türkmen vatandaşları oy kullanabilecek. Seçimleri Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) gibi teşkilatların uzmanları da izliyor. Türkmenistan yönetimi ilk kez AGİT uzmanlarına seçmenlerle mülakat izni verdi.
Oylarını kullanan vatandaşlar ise ilk defa çok partili seçimlerin yapılmasının gelecek adına umut verici olduğunu söylediler.
Türkmenistan'daki seçimlerde oy kullanma işlemleri yerel saat ile 19.00'da sona erecek.
Türkmenistan'da milletvekilleri 5 yıl süreyle seçiliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER