ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 16:57

Türkmenistan enerji ihracatını çeşitlendirecek


Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Babamurat Taganov, ülkesinin enerji kaynaklarını çeşitli yollarla dünya piyasasına ulaştırılması üzerinde yoğun çaba gösterdiğini söyledi.
Foruma Türkmenistan’ı temsilen katılan Bakan Taganov, Türkmenistan’da son yıllarda ticaret hacminin 1.9 kat arttığını söyleyerek, yabancı yatırım çekmek için bütün koşulların oluşturulduğunu kaydetti.
Enerji kaynaklarının sevkiyatını çeşitlendirme yolunda önemli gelişmelerin yaşandığını söyleyen Türkmen bakan, “Enerji, Türkmenistan için önemli bir sektör. Son yıllarda Türkmenistan enerji kaynaklarının dünya piyasasına ulaştırılmasında çeşitlendirme sürecini başarılı sonuçlandırarak, Çin ve İran’a sevkiyatı başlattık” diye konuştu.
Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesiyle ilgili çalışmaların ilerlediğini söyleyen Taganov, Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu hattının inşaatı hızlı bir şekilde devam ettirildiğini, İran ve Afganistan’a da demiryolu hattı çekileceğini belirtti.
Türkmenistan’ın entegrasyon için ticaretin serbestleştirilmesinin öneminin farkında olduğunu belirten Türkmen bakan, Dünya Ticaret Örgütü’ne üyelik sürecinin başlatıldığını ifade etti.
Dünyanın enerji kaynakları bakımından zengin ülkesi Türkmenistan'ın doğalgaz rezervi uluslararası uzmanlarına tahminlerine göre 50.8 trilyon metreküp . Ayrıca, ülkenin toplam enerji potansiyelinin 71.640 milyon ton petrole eşdeğer olduğunu belirtiliyor.
Rusya, İran ve Çin'e doğalgaz ihraç eden Türkmenistan'ın bir tek Galkınış sahasının doğalgaz rezervi 26.2 trilyon metreküp.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER